Zielona herbata krokiem w stronę zdrowia
Zielona

Zielona herbata krokiem w stronę zdrowia

Już w starożytnych Chinach, kolebce cywilizacji stawiającej na zdrowie i dzięki temu osiągającej niesamowite jak na ówczesne czasy wynalazki i rezultaty życiowe, regularne picie zielonej herbaty traktowane było jak rytuał. Pomagało to zachować im równowagę emocjonalną, wzmocnić naczynia krwionośne i wspomóc układ pokarmowy. Do jej cudownych właściwości zalicza się zarówno pobudzanie jak i uspokajanie ludzkiego organizmu. Obie te zdawałoby się wykluczające właściwości zielona herbata posiada w zależności od długości jej parzenia. Krótsze zapewnia witalność, dłuższe natomiast pełen relaks.

Schudnij bez wyrzeczeń

Coraz większe grono zwolenników zielonej herbaty udowadnia na wszelkie możliwe sposoby jak bardzo jej zażywanie wpływa na nasze ciała i umysły. Jedną z najpopularniejszych właściwości jest bogactwo witamin B, C i E, które zapewniają piękną skórę  i smukłą sylwetkę bez konieczności ćwiczeń i wielu kosmetyków. Zielona herbata działa korzystnie na serce. Przyśpiesza spalenie tłuszczu i obniża cholesterol, a według niektórych badaczy leczy nawet trądzik i niweluje kłopoty z próchnicą.

Sposoby podawania naparu

zielona-jerbata-2

Przygotowanie pysznego naparu, w którym to zielona herbata będzie gasić pragnienia nie wymaga skomplikowanych receptur. Wystarczy gorąca woda, wrzątek nie jest tu wskazany ale chwila cierpliwości by delektować się delikatnym smakiem młodych liści z samego czubka łodyżek. Współcześnie sposób podania zależy od indywidualnych preferencji spożywającego. Szklanki, kubki czy filiżanki nadają się tak samo dobrze. Kiedyś zielona herbata podawana była w specjalnych, porcelanowych naparstkach. Zwyczaj ten przywędrował z Azji i wiązał się z ponad tysiącletnią tradycją kultywowania czasu z najbliższymi. Zielonej herbaty nie pijało się bowiem z byle kim. Zaproszenie do wspólnego stołu wiązało się z honorem i zaszczytem jakiego dostępował zapraszany. W Japonii pieczętowano nią układy, a w Europie zarabiano krocie dzięki importowaniu jej ze wschodu.

Szukanie tego co najważniejsze

Razem z zieloną herbatą pojawił się na naszym kontynencie sposób relaksu i godnego celebrowania chwili, dotychczas nie przez wszystkich przestrzegany. Nowatorskie kłanianie się pożywieniu długo bawiło ludzi podróżujących do Azji czy obserwujących tamtejsze zwyczaje w swoich ojczyznach. Wiele osób współcześnie czerpie inspiracje z tych starodawnych obyczajów. Zielona herbata, cokolwiek by o niej nie mówić, wiąże się ze zdrowym trybem życia również z powodu łączonej z nią ideologii. Stawia na harmonie i równowagę, a to jeszcze nikomu nie zaszkodziło.