Czerwona herbata – właściwości, działanie i parzenie
Czerwona herbata (Pu-Erh, Puszong) zasłynęła z dobrych właściwości odchudzających. Nie bez powodu nazywa się ją pogromcą tłuszczu, jednak to tylko jedna z wielu wspaniałych właściwości herbacianego suszu. Chcesz wiedzieć więcej?
Czerwona herbata stanowi główny napój dla osób dbających o linię, chcących wzmocnić organizm lub walczących z próchnicą. Odpowiednio zaparzona stanowi wspaniały napój na chłodne jesienne wieczory. Jest jedną z najmniej wymagających herbat, jeżeli chodzi o sposób przygotowania. Można ją znaleźć w wielu sklepach spożywczych i aptekach. W związku z tym nic nie stoi na przeszkodzie, by jej spróbować.
Opis i proces produkcji czerwonej herbaty
Liście czerwonej herbaty poddaje się procesowi fermentacji. Trwa on bardzo krótko i następuje zaraz po ich zebraniu, gdy są jeszcze świeże. W jego wyniku dochodzi do zabarwienia krawędzi liści na wyjątkowy czerwony kolor. Właśnie dzięki temu napar z czerwonej herbaty posiada ziemisto-korzenny smak i aromat. W procesie fermentacji liście nie ulegają zniszczeniu, co dodatkowo wpływa na walory smakowe.
Najwięcej dobrych czerwonych herbat znajdziemy w Chinach i w okolicach Tajwanu. Warto wziąć to pod uwagę, przygotowując się do zakupu konkretnego produktu. Najpopularniejszą odmianą jest Pu-Erh, czyli tzw. spalacz tłuszczu. Posiada wiele właściwości przyspieszających metabolizm, dlatego trudno sobie wyobrazić efektywne odchudzanie bez codziennego picia czerwonego naparu.
Już wiele lat temu uważano czerwoną herbatę za lek i właśnie z tego powodu się ją spożywało. Niektóre osoby mogą na początku nie polubić jej smaku, ponieważ jest on dość specyficzny. Chińczycy od dawna uważają ją za sposób na poprawę jakości i długości życia. Jeżeli nie możesz przyzwyczaić się do naturalnego smaku czerwonej herbaty, to dodaj cytrynę, by złagodzić wyrazistość naparu. Czerwona herbata, zwana także herbatą Pu-erh jest naparem bardzo aromatycznym, o specyficznej korzennej nucie. Dobra czerwona herbata ma lekko piwniczy zapach, ale nie może cuchnąć pleśnią.
Jak powstaje czerwona herbata Pu-Erh?
Surowa zielona herbata gatunku Camellii sinensis rośnie w górach chińskiej prowincji Yunnan. Tam dokonuje się zbiorów, a liście poddaje się fermentacji. W ten sposób otrzymujemy „post-fermentowaną” herbatę. Jednak zanim dojdzie do procesu fermentacji i utleniania, to zebrane liście trzeba zrolować i pozostawić je do leżakowania. Tak dojrzewają przez rok i właśnie wtedy samoistnie dochodzi do rozpoczęcia omawianego procesu. Najdroższe i najlepsze herbaty leżakują nawet do 50 lat!
Pu-erh jest często możemy spotkać w formie herbaty sprasowanej (beg cha) lub w kształcie gniazda (tuo cha). Wykonywane są również inne kształty, takie jak prostokąty, kwadraty, małe i duże melony oraz grzyby. Oczywiście, liściasty Pu-erh jest wykonany ze świeżych liści zbieranych z różnych górskich wiosek i obszarów geograficznych Yunnan. Procesy fermentacyjne zachodzą w czerwonej herbacie krócej niż w czarnej, zawiera ona zatem więcej enzymów i polifenoli.
Kupując czerwoną herbatę, zwrócić uwagę na wygląd suszu. Im więcej liści, tym lepiej. Odpowiednim miejscem, w którym znajdziesz tylko dobre gatunkowo herbaty są wszelkie sklepy herbaciane. Pamiętaj jednak o tym, że susz z bardzo dużych liści należy parzyć nawet 7 minut. Konkretną informację uzyskasz od sprzedawcy. Jeżeli jest taka możliwość, to zdecyduj się na herbatę Eco lub Bio, czyli zbieraną na ekologicznych uprawach.
W ogólnodostępnych sklepach spożywczych znajdziesz herbatę czerwoną w dwóch, czasem 3 wariantach. Pierwszy to produkt ekspresowy, czyli w popularnych torebkach. Często jest aromatyzowany, co może nawet powodować alergię. Jakość herbaty ekspresówki jest najniższa. Kolejny to wariant sypany, który jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem, jeżeli chcemy zakupić herbatę Pu-Erh średniej jakości. Możemy też kupić odmianę w kostkach różnego kształtu – ten wariant najczęściej wybierają smakosze i miłośnicy herbacianego naparu.
Różnice pomiędzy Shou & Sheng
Sheng Pu-erh zwana również (raw, un-cooked, Green health tea) : niefermentowana wersja tej herbaty. Jest to naturalny, tradycyjny proces, który zachowuje obecność żyjących drobnoustrojów zarówno w liściastej jak i sprasowanej formie tej herebaty. To właśnie te mikroby odpowiedzialne są za przekształcanie tej herbaty przez powolną fermentację (przez lata i dziesięciolecia) w coś wspaniałego, bogatego i pełnego w ustach. Sheng Pu-erh jest ceniona przez entuzjastów herbaty, ze względu na swój aromat i smak.
Shou Pu-erh zwana również (Black, ripe, cooked tea ): fermentowana wersja tej herbaty. Shou Pu-erh przechodzi proces przyspieszania, szybkiej fermentacji bakteryjnej (wo dui) w fabryce herbaty. Shou Pu-erh jest gotowy do picia od razu lub może być również leżakowany.
Kłopotliwe nazewnictwo czerwonej herbaty
W Polsce herbata Pu-Erh jest znana jako herbata czerwona. W Chinach i innych krajach azjatyckich herbata Pu-Erh jest znana jako herbata czarna, a odmiana znana w Polsce jako „czarna” określana jest mianem „herbaty czerwonej”. Wielkiej Brytanii to natomiast określenie na herbatę Rooibos. Aby uniknąć nieporozumień przy zamawianiu lub kupowaniu herbaty za granicą, najlepiej posługiwać się nazwą Pu-Erh
Jak parzyć czerwoną herbatę?
Parzenie czerwonej herbaty nie jest trudne, ale należy przestrzegać kilku zasad, by zachować pełnię właściwości odżywczych suszu. Jeżeli chcesz wydobyć z liści wszystko, co najlepsze, to przygotuj porcelanowy czajniczek oraz miękką wodę pozbawioną soli wapnia i magnezu. Ogrzej czajniczek i zaparzaj w nim herbatę przez 3-7 minut. Dobrze przygotowany napar nie powinien mieć gorzkiego posmaku.
Właściwości czerwonej herbaty
- Działa odchudzająco, pobudzając wytwarzanie soków trawiennych (Czerwona herbata na odchudzanie)
- Poprawia pracę jelit
- Reguluje masę ciała
- Obniża poziom złego cholesterolu
- Obniża ciśnienie krwi
- Łagodzi skutki kaca
- Poprawia krążenie
- Zawiera olejki eteryczne
- Zawiera białko
- Działa moczopędnie
- Dostarcza wielu związków mineralnych, mikroelementów, fluoru, wapnia i magnezu
- Zawiera pobudzającą teinę
- Rozjaśnia umysł
- Wzmacnia układ odpornościowy
- Posiada działanie pobudzające
- Pomaga utrzymać narządy układu pokarmowego w dobrej kondycji
- Zbawienna dla wątroby
- Chroni zęby przed próchnicą
- Wzmacnia organizm
- Pomaga w usuwaniu toksyn
- Stosowana na skórę, delikatnie oczyszcza pory
- Poprawia nastrój
- Właściwości odchudzające
- Zmniejsza ryzyko nowotworów
Czy czerwona herbata zmniejsza ryzyko nowotworów?
Herbata pu-erh zawiera przeciwutleniacze, które niszczą szkodliwe wolne rodniki odpowiedzialne na zwiększenie ryzyka powstania nowotworów oraz za przyspieszenie procesu starzenia. Pomimo tego nie otrzymano jeszcze jednoznacznych wyników, które świadczyłyby za tym, że picie naparu ogranicza rozwój raka u człowieka. W Chinach przeprowadzono jedynie badania na myszach, które dowodzą, że ekstrakt z herbaty pu-erh może spowolnić rozwój raka. Badania in vitro sugerują, że substancje zawarte w herbacie pu-erh zabijają komórki nowotworowe. Dodatkowo warto wiedzieć, że zawarte w niej polifenole mogą nyć odpowiedzialne za zmniejszenie ryzyka zapadnięcia na chorobę nowotworową.
Czerwona herbata reguluje poziom cholesterolu
Do tej pory przeprowadzono zaledwie kilka badań, które udowodniły, że czerwona herbata lepiej sprawdza się w obniżaniu złego cholesterolu od zielonej. Na pewno w najbliższych latach uczeni będą próbowali to potwierdzić. Przeprowadzono również badania na zwierzętach, które jasno pokazały, że czerwona herbata zmniejsza poziom złego cholesterolu LDL, zwiększa poziom dobrego cholesterolu HDL oraz może zmniejszyć poziom trójglicerydów we krwi.
Chiński uniwersytet medyczny Kunming poszedł o krok dalej i przeprowadził badania na ludziach, z których wynika, że herbata pu-erh ma podobne właściwości do leków obniżających poziom cholesterolu. Do całego badania zaangażowano 86 osób. Część z nich (dokładnie 55 osób) piła 3 herbaty dziennie. Pozostali uczestnicy przyjmowali lek o nazwie PCIB na obniżenie poziomu cholesterolu (w dawce pół grama trzy razy dziennie). Po dwóch miesiącach przebadano całą grupę ponownie i okazało się, że u osób przyjmujących lek, złych cholesterol spadł o 66.67%. Grupa pijąca herbatę odnotowała spadek złego cholesterolu średnio o 64.29%. Jak widać wyniki są bardzo zbliżone, więc może warto zamienić leczenie farmakologiczne na naturę?
Kiedy najlepiej pić czerwoną herbatę?
Czerwona herbata zawiera teinę, która działa jak tradycyjna kofeiną, w związku z czym większość osób pije ją rano. Osobiście uważamy, że doskonale nadaje się po obiedzie, szczególnie po bardzo obfitym posiłku. Znajdujące się w herbacie składniki zmniejszają uczucie przesycenia oraz niestrawności. Kolejną kwestią przemawiającą za tym, by pić ją po obiedzie lub do obiadu jest zdolność do usprawniania pracy wątroby i śledziony. Dodatkowo działa przeciwbiegunkowo.
Czy wiesz, że…
„Francuscy badacze przeprowadzili pewne doświadczenie, w ramach którego pewnej grupie osób zalecono regularne picie czerwonej herbaty. U 90% badanych stwierdzono w ciągu miesiąca spadek wagi od 3 do 10 kilogramów.”
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat odchudzających właściwości czerwonej herbaty, to zachęcamy do zapoznania się z artykułem Czerwona herbata – naturalny pogromca tłuszczu.
Herbata czerwona też zawiera kofeinę! Jedna filiżanka herbaty to 12 mg kofeiny, a kawie znajdziemy jej aż 60–120 mg.
Chińczycy piją czerwoną herbatę bez żadnych dodatków, ponieważ uważają, że cukier neutralizuje większość jej dobroczynnych właściwości.