Rodzaje herbat

Herbata jest zaliczana do najbardziej znanych rodzajów naparu, wykonywanych z liści drzewa herbacianego. Cieszy się uznaniem w każdym regionie świata, szczególnie przez wspaniały aromat i niezastąpiony smak. Zawiera substancje pobudzające, dlatego często wybiera się ją zamiast kawy. Herbata zawiera też wiele minerałów i witamin, które są potrzebne naszemu organizmowi. Dzięki rozbudowanej technologii możemy delektować się nie tylko gorącym napojem, ale również herbatą mrożoną. Jeśli chodzi o rodzaje herbaty jest ich niezliczona ilość. Różni ich kolor, smak, jak również właściwości. Najpopularniejsze z rodzajów herbaty to:

  • Herbata czarna – bez wątpienia znana praktycznie każdemu. Jest najczęściej pitą w każdym regionie świata. Powstaje podczas fermentacji liści z drzewa herbacianego. Czarna herbata charakteryzuje się silnymi właściwościami przeciwzapalnymi oraz spowalniającymi proces starzenia. Dodatkowo napar z czarnej herbaty zapobiega także niektórym chorobom serca. Napar ten należy do najpopularniejszych napojów na świecie.
  • Herbata biała – to specjalny rodzaj herbaty, pozyskiwany z pączków liściowych oraz młodych liści krzewu herbacianego. Wymaga także specjalnego przygotowania. Biała herbata wyróżnia się również wśród herbat lepszymi właściwościami. Już jedna filiżanka białej herbaty dziennie może być dobrą profilaktyką przed wieloma chorobami.
  • Herbata zielona – bardzo znana i ceniona na świecie. Ten gatunek herbaty szczególnie sprawdzi się w walce z nadwagą, gdyż dobrze wspomaga metabolizm oraz kompleksowo oczyszcza ciało z toksyn. Zielona herbata jest także bogata w wiele cennych witamin i minerałów oraz posiada delikatny smak i aromat.
  • Herbata czerwona – zwana także jako herbata Pu-erh. Liście herbaty czerwonej są szczególnie pomocne przy odchudzaniu, gdyż wspomaga wydzielanie soków żołądkowych, a to sprzyja procesowi trawienia. Czerwona herbata świetnie nas pobudza i pomaga w walce z infekcjami. Posiada charakterystyczny smak i aromat.
  • Herbata oolong – Herbata turkusowa, inaczej zwana oolong, to półfermentowany napój pochodzący z liści drzewa herbacianego. Ten rodzaj herbaty znajduje się pomiędzy zieloną a czarną herbatą pod względem procesu oksydacji, smaku i właściwości zdrowotnych. Oolong charakteryzuje się wyjątkowym aromatem oraz delikatnym smakiem, który może różnić się w zależności od rodzaju i stopnia fermentacji. Smak herbaty oolong może być kwiatowy, owocowy, kremowy lub nawet drzewny, w zależności od regionu pochodzenia i techniki produkcji.
  • Herbata żółtaprodukowana jest z młodych liści drzewa herbacianego, które przechodzą proces minimalnej fermentacji. Podlega specjalnemu procesowi fermentacji nieenzymatycznej. Żółta herbata ma wiele korzyści zdrowotnych, takich jak wspomaganie trawienia czy działanie antyoksydacyjne. Bogata w witaminy i minerały, może być idealnym dodatkiem do codziennej diety.
  • Herbata ziołowa – do jej przygotowania używamy suszu z różnego rodzaju ziół. W zależności jakie wykorzystamy, takie właściwości będzie miał napar. Herbaty ziołowe najczęściej przygotowywane są z: rumianku, melisy czy mięty.
  • Herbata owocowa – jeśli chodzi o herbaty owocowe mamy wybór różnego smaku. Najczęściej spotykane są herbaty truskawkowe czy malinowe, ale istnieje mnóstwo owocowych herbat w połączeniu z domowymi owocami, jak i egzotycznymi smakami. Często spotykanymi składnikami w herbatach owocowych są suszone owoce, takie jak wiśnie, maliny, jabłka czy porzeczki. Dodatkowo, płatki hibiskusa i dzikiej róży również wzbogacają smak i aromat tych pysznych naparów.
  • Rooibos – wyjątkowy napar, który wbrew pozorom nie jest herbatą w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Rooibos, czyli czerwony krzew, pochodzi z RPA i stanowi doskonałą alternatywę dla osób poszukujących herbaty bezkofeinowej. Właściwości zdrowotne rooibos obejmują działanie przeciwzapalne, uspokajające i wzmacniające układ odpornościowy. Idealny napój na każdą porę dnia, zarówno na gorąco, jak i na zimno jako herbata mrożona.
  • Yerba Mate – napar, który w Ameryce Południowej cieszy się ogromną popularnością. Choć Yerba Mate nie pochodzi z drzewa herbacianego, warto o niej wspomnieć jako o fascynującej alternatywie dla tradycyjnych herbat. Yerba Mate wywodzi się z liści ostrokrzewu paragwajskiego, rosnącego w Ameryce Południowej. Napar ten zawiera kofeinę (zwana w tym przypadku mateiną) i jest ceniony za swoje właściwości pobudzające, przypisywane również kawie.

herbata - rodzaje

 

Wybierając napój z liści herbacianych nie kierujmy się tylko aspektem wyglądu, jak kolor czy zapachu. Warto sprawdzić właściwości i zastosowanie rodzaju herbaty, dzięki temu możemy znacznie poprawić nasze zdrowie i samopoczucie jak i wygląd skóry. Szczegółowe opisy i sposób wykorzystania herbaty, jak również ciekawe porady znajdziesz na naszym blogu. Zapraszamy do zapoznania się z nimi.

Proces produkcji

Rodzaje herbat zależą od praktyki zastosowanej w procesie zbiorów i produkcji. Liście, z których wyrabia się czarną herbatę lub Pu-erh poddawane są fermentacji, zielonej herbaty z kolei są suszone, natomiast by powstała biała herbata należy zebrać młode listki i pączki, które mają najwięcej wartości. Jak możemy się domyślić niezależnie czy jest to herbata czerwona, herbata biała, herbata czarna czy herbata zielona, liście które są wykorzystywane do ich produkcji pochodzą tego samego gatunku drzew.

liście herbaty

Możemy wyróżnić mnóstwo działań herbaty. Rodzaje tego napoju także stanowią pokaźną grupę. Mają wiele pozytywnych właściwości oraz zastosowań. Chcesz się dowiedzieć w czym pomoże Ci odpowiednio dobrane liście herbaty? Zapraszamy do zapoznania się z treścią naszego bloga. U nas przeczytasz ciekawostki jakie skrywa czarna herbata, zielona herbata, herbata Oolong i wiele innych. Poznaj niesamowite rodzaje herbat i ciesz się ich wspaniałym działaniem.

6 wielkich rodzajów herbat

Herbaty dzielimy według koloru, który zależny jest od sposobu przygotowania suszu. Odmiany liści herbacianych różnią się od siebie nie tylko smakiem, ale również temperaturą parzenia. Poniżej prezentuje przegląd sześciu wspaniałych rodzajów herbat, które warto poznać i spróbować. W świecie herbaty istnieje mnóstwo smaków i doznań, a oto niektóre z nich.

Zielona Herbata

Jest to najstarszy i najpopularniejszy rodzaj herbaty w Chinach. To herbata w najczystszej postaci, nie jest poddawana fermentacji, a jej liście są podgrzewane, co zapobiega procesowi oksydacji. W zielonej herbacie znajdziemy dużo garbników, których cierpki smak działa orzeźwiająco. Na co dzień szczególnie docenia się działanie odprężające i pobudzające zielonej herbaty. Do najpopularniejszych zielonych herbat zaliczamy:

  • Long Jing (Smocza studnia)
  • Gunpowder
  • Sencha
  • Chun Mee
  • Genmaicha.

Zaparzanie:

Zieloną herbatę parzymy około 2-3 minut w temperaturze wody 70 do 80 stopni.

Żółta herbata

Uprawiana jest wyłącznie w Chinach (prowincje Anhui, Hunan, Sichuan), niewielka część jest eksportowana co sprawia, że jest drogą i rzadką herbatą. Niestety nie jest zbyt znana na zachodzie, a niektóre żółte herbaty są mylone z herbatami zielonymi. Dawniej była przeznaczona jedynie dla dworu cesarskiego oraz na potrzeby religijnych ceremonii. Podlega specjalnemu procesowi fermentacji nieenzymatycznej. Do najpopularniejszych herbat żółtych zaliczamy:

  • Junshan Yinzhen
  • Huang Da Cha.

Zaparzanie:

Żółtą herbatę zalewamy wodą o temperaturze 70-80ºC i parzymy przez około 3-5 minut.

Biała Herbata

Liście białej herbaty są zrywane z większym pietyzmem niż liście innej herbaty. Zbierana jest tylko przez kilka dni wczesną wiosną, gdy roślina budzi się ze snu zimowego. Otrzymywana jest jedynie z pąków i listków (najcenniejsze gatunki wyłącznie z pąków), listki które są w jakikolwiek sposób uszkodzone nie są sprzedawane. Biała herbata jest najmniej przetworzona wśród wszystkich herbat. Posiada najwyższy poziom antyoksydantów oraz niższy poziom kofeiny niż inne herbaty. Ma działanie antyoksydacyjne, działa przeciwstarzeniowo i przeciwnowotworowo.

biała herbata

Do najpopularniejszych herbat białych zaliczamy:

  • Pai Mu Tan (Bai Mu Dan) „Biała Peonia”
  • Bai Hao Yin Zhen „Srebrna Igła”.

Zaparzanie:

Białą herbatę zalewamy wodą o temperaturze 70-80ºC i parzymy przez około 2-3 minut.

Turkusowa Herbata (Oolong)

Zwana również herbatą półfermentowaną lub wulongiem. W Chinach i Tajwanie herbaty oolong są wysoko cenione. Liście są poddawane obróbce zaraz po zerwaniu. Proces fermentacji jest krótszy (od lekko fermentowanych przypominających herbaty zielone aż do mocno-fermentowanych przypominających herbaty czerwone) niż w przypadku herbat czarnych. Dzięki czemu herbata ta oferuje szeroki wachlarz aromatu i smaku. W Polsce często określana jest jako czerwona. Turkusowy napar zawiera przeciwutleniacze, które spowalniają procesy starzenia się komórek, posiada również właściwości przeciwmiażdżycowe i zapobiega otyłości.

Do najpopularniejszych herbat turkusowych zaliczamy:

  • Tie Guanyin „Żelazna Bogini Miłosierdzia”
  • Da Hong Pao ” Wielka Czerwona Szata”
  • Milk Oolong

Zaparzanie:

Temperatura wody 85-95ºC i parzymy przez około 3-5 minut.

Herbata Czerwona (Pu-erh)

Herbata Pu-Erh

Na wschodzie nazywane „czarnymi”. Charakterystyczny aromat, ziemisty smak oraz czarny kolor naparu to cechy charakterystyczne dla tej herbaty. Swoje wyjątkowe działanie zawdzięcza procesowi wieloletniego leżakowania. Podobnie jak herbaty żółte przechodzi proces fermentacji nieenzymatycznej, ale w znacznie większym stopniu. Czerwona herbata powstaje z liści zielonej herbaty rosnącej w górskich rejonach prowincji Yunnan. Wspomaga odchudzanie, gdyż przyspiesza spalanie tłuszczu

Do najpopularniejszych herbat czerwonych zaliczamy:

  • Pu-erh.

Zaparzanie:

Czerwoną herbatę zalewamy wodą o temperaturze 96ºC i czas parzenia około 2 minuty.

Czarna Herbata

Na wschodzie znana jako „czerwona”. Herbata w pełni fermentowana. Pochodząca z Chin ale uprawiana jest również w innych krajach Azji jak również w Afryce, Ameryce Południowej. Najpopularniejsza herbata na świecie. Posiada całkowicie sfermentowane liście, co przekłada się na bardziej wyrazisty, mocniejszy smak, a duża zawartość kofeiny, czyni z niej idealną alternatywę dla porannej kawy. Picie herbaty czarnej pobudza krążenie krwi. Duża zawartość garbników nadaje czarnej herbacie silne właściwości antyoksydacyjne.
Najpopularniejsze herbaty to:

  • Darjeeling
  • Czarna herbata Assam
  • Ceylon
  • Yunnan.

Zaparzanie:

Czarną herbatę zalewamy wodą o temperaturze 96ºC , czas parzenia około 2-3 minut.

Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki po herbatę naprawdę warto sięgać. Dodatkowo wybór jest ogromny, więc można zaryzykować stwierdzenie, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Yerba Mate

Yerba Mate

Yerba Mate pochodzi z liści ostrokrzewu paragwajskiego, rośliny uprawianej w Ameryce Południowej. Ten specyficzny napar zawiera kofeinę, nazywaną tutaj mateiną, dzięki której Yerba Mate cieszy się uznaniem za swoje właściwości pobudzające, zbliżone do tych, jakie oferuje kawa. Aromat i smak Yerba Mate są wyjątkowe – ziemiste, gorzkawe, a jednocześnie orzeźwiające. Tradycyjnie spożywana jest z naczynia zwane mate oraz bombilla – metalową słomką służącą jako filtr.

Właściwości zdrowotne Yerba Mate obejmują pobudzenie umysłu, poprawę koncentracji, przyspieszenie metabolizmu oraz działanie antyoksydacyjne. Zawiera witaminy (A, C, E, B1, B2, B3, B5, B6) oraz minerały (m.in. żelazo, magnez, mangan, potas, selen, sód). Działa pobudzająco więc z powodzeniem może zastąpić kawę.

Rooibos

Rooibos to napar pochodzący z liści krzewu Aspalathus linearis, uprawianego głównie w Republice Południowej Afryki. Znany również jako „czerwony krzew”, rooibos jest naturalnie wolny od kofeiny i bogaty w minerały, takie jak magnez, żelazo, mangan i cynk. Napar posiada czerwonopomarańczowy kolor i słodko-orzechowy smak.

Rooibos ma szereg właściwości zdrowotnych, w tym działanie przeciwzapalne, uspokajające oraz wzmacniające układ odpornościowy. Jako napój bezkofeinowy, może być spożywany przez osoby unikające stymulantów oraz kobiety w ciąży.

rooibos

Zalecany czas zaparzania rooibos to około 5-7 minut, a temperatura wody powinna wynosić około 95-100 stopni Celsjusza.