herbata lawendowa
Rodzaje herbat,  Ziołowa

Lawendowa herbata – wszystko, co musisz wiedzieć

Każdego roku z niecierpliwością wyczekujemy lata. Okres wakacyjny obfituje w pyszne owoce, takie jak truskawki i maliny oraz pięknie kwitnące kwiaty, takie jak lawenda. Jak się okazuje, lawenda stosowana była już w czasach starożytnych, głównie jako dodatek zapachowy. Lawenda znana była również w ziołolecznictwie. Nic dziwnego, gdyż zarówno olejek lawendowy, jak i suszone kwiaty lawendy mogą zdziałać cuda. 

Zastosowanie lawendy

Lawenda jest rośliną wieloletnią, która nie tylko pięknie przyozdobi nasz ogródek, ale przede wszystkim przyniesie ukojenie. Roślina ta pochodzi z krajów basenu Morza Śródziemnego, ale przez wieki rozprzestrzeniła się na całą Europę i dziś możemy cieszyć się nią również w naszym kraju. 

Olejek lawendowy

Działanie lawendy dostrzegalne jest w wielu aspektach, a jej wyjątkowe właściwości można poznać m.in. dzięki aromaterapii. Olejek eteryczny z lawendy pomaga zniwelować stres, zwalczyć migrenowe bóle głowy, a także wyciszyć się po ciężkim dniu. Z powyższych względów warto położyć na szafce nocnej dyfuzor zapachowy, dzięki któremu zapach lawendy rozprzestrzeni się po całej sypialni i zapewni spokojny sen. Możemy także wetrzeć parę kropel w skórę lub bezpośrednio w pościel.

Olejek lawendowy stosowany jest w szeroko pojętym przemyśle kosmetycznym. Ze względu na swój piękny zapach dodaje się go do wielu perfum. Warto stosować go również w walce z trądzikiem oraz przetłuszczającą się skórą głowy. W drogeriach znajdziemy całą masę kremów, mydełek i balsamów zawierających lawendę, ale tak naprawdę sami możemy ją wykorzystać w swoim domowym spa, dodając parę kropli olejku do kąpieli, upiększającej maseczki na twarz czy szamponu.

Dla ludzi olejek lawendowy pięknie pachnie, ale dla owadów wręcz przeciwnie. Zapach kwiatów lawendy działa odstraszająco na mrówki, komary, mole i wszy. Olejek eteryczny z lawendy sprawdzi się świetnie jako środek dezynsekcyjny. Co więcej, zastosowanie olejku na ugryzienia przyspieszy gojenie ran, zmniejszy obrzęk, zniweluje ból i swędzenie.

Kwiaty lawendy 

Lawenda lekarska oprócz olejku ma do zaoferowania również swoje kwiaty, które po ususzeniu są gotowym produktem do przygotowania pysznej herbaty. O tym jak przygotować herbatę lawendową oraz jakie niesie ze sobą korzyści, przeczytasz w dalszej części artykułu. 

Napar to nie jedyny sposób na wykorzystanie kwiatów lawendy. W kuchni roślinę tę możemy wykorzystać do produkcji domowej nalewki. Przygotujemy ją zarówno z kwiatów świeżych jak i ususzonych. Słodki smak nalewki przypomni wakacyjny czas w jesienne wieczory. Z kolei na letnie upały sprawdzi się lemoniada lawendowa – wystarczy przygotować wodę, cytrynę, cukier i lawendę, wszystko wymieszać i porządnie schłodzić.

Jak już wiemy, zapach lawendy odstrasza niektóre owady, w tym mole. Warto więc przygotować małe sakiewki wypełnione suszem z lawendy i umieścić je w garderobie, szafach i szufladach z ubraniami. Nie dość, że odstraszymy niechcianych gości, to jeszcze wpuścimy piękny aromat do naszych mebli. 

lawenda lekarska

 

Herbata lawendowa – przygotowanie i właściwości

Przyrządzenie herbaty z lawendy jest bajecznie proste. Przygotuj:

  • 250 ml wrzątku
  • łyżkę stołową suszonych kwiatów lawendy
  • miód, cytrynę (opcjonalnie)

Suche kwiaty wsyp do szklanki, zalej wrzątkiem i parz pod przykryciem przez 5-10 minut. Gdy napar przestygnie, dodaj parę kropel soku z cytryny oraz łyżeczkę miodu – jeśli dodasz je gdy woda będzie bardzo gorąca, zarówno miód jak i cytryna stracą swoje właściwości! Jeśli zaś chcesz zrobić mrożoną herbatę, wystarczy, że schłodzisz napar z lawendy, a tuż przed podaniem dodasz kostki lodu.

Lawendowa herbata ma łagodny, lekko ziołowy smak. Z pewnością przypadnie do gustu zwolennikom delikatnych smaków i aromatów. Ten napar usatysfakcjonuje także osoby przywiązujące dużą wagę do walorów estetycznych – napar z lawendy ma piękny niebiesko-fioletowy kolor, wygląda sielsko i przywodzi na myśl błogie wakacje gdzieś w dali od miejskiego zgiełku. Nie mówiąc już o zdrowotnych korzyściach!

Napar z lawendy jest bogaty w sole mineralne, kwasy organiczne, garbniki, fitosterole oraz antycyjany. Te wszystkie składniki odgrywają ważną rolę dla naszego organizmu, a mianowicie pozytywnie wpływają na pracę układu trawiennego i niwelują bóle brzucha. Co więcej, działają przeciwskurczowo i łagodzą bóle menstruacyjne. Herbata lawendowa sprawdzi się także w infekcjach pęcherza – ma działanie moczopędne, silne właściwości antyseptyczne i skutecznie zwalcza bakterie. Bakteriobójcze właściwości lawendy pomogą również w walce z infekcjami gardła. Nie można zapomnieć, że lawenda ma zbawienny wpływ na nasz układ nerwowy. Podobnie jak olejek, herbata ukoi nerwy, ułatwi koncentrację i wspomoże zasypianie. Dzięki herbacie rozluźnimy się i zrelaksujemy.

suszona lawenda

Lawenda dobra na wszystko!

Jak widać, lawenda lekarska nie ma sobie równych. Ta roślina pięknie wygląda, pięknie pachnie, a także pysznie smakuje! Przygotowanie naparu z lawendy jest banalnie proste, a jedyne produkty, których potrzebujesz to ususzone kwiaty i wrzątek. 

Szerokie zastosowanie lawendy daje wiele korzyści. Wspomaga trawienie, łagodzi bóle, niweluje stres, a nawet odstrasza owady. Jeśli jeszcze nie jesteś przekonany, koniecznie zacznij od herbaty – spróbuj, a z pewnością przyznasz, że lawenda jest cudowna. 

Możliwość komentowania Lawendowa herbata – wszystko, co musisz wiedzieć została wyłączona