owoce morwy białej
Porady

Herbata z morwy białej – właściwości, na co pomaga?

Morwa biała może wpływać na obniżenie poziomu cholesterolu, mieć działanie przeciwutleniające, przyczyniać się do utrzymania prawidłowego poziomu cukru we krwi i wykazywać działanie moczopędne, a w medycynie ludowej stosowana była jako lek na różnego rodzaju dolegliwości zdrowotne i nie tylko!

Czym jednak dokładnie jest biała morwa? Jakie ma właściwości i jak sporządzić aromatyczną herbatę z jej liści? Kto może stosować morwę białą, a dla kogo jej spożywanie lub picie w postaci naparów jest niewskazane? Sprawdź koniecznie!

Czym jest morwa biała?

Morwa biała (Morus alba L.) należy do rodziny niewielkich drzew liściastych i pochodzi z Azji Wschodniej, jednak obecnie uprawia się ją w wielu miejscach na świecie, w tym także w Polsce, a nawet w niektórych regionach Skandynawii. Kiedyś morwę białą wykorzystywano również w hodowli gąsienic jedwabników, dlatego była ona cenna dla przemysłu włókienniczego. Z czasem zaczęto ją wykorzystywać do celów spożywczych. Dużą popularność zyskała w medycynie chińskiej, gdzie do przygotowywania naparów przeciwgorączkowych i przeciwinfekcyjnych wykorzystywano zarówno liście, korzeń, jak i korę tej rośliny.

Obecnie najbardziej popularne są liście morwy białej i jej owoce, ponieważ to one są źródłem najcenniejszych substancji.

Owoce i liście morwy białej – co warto wiedzieć?

Owoce morwy białej kształtem przypominają jeżyny i mają żółtawy lub biały kolor (chociaż niektóre odmiany przybierają też fioletową lub czerwoną barwę). Ich smak jest lekko słodkawy. Owoce morwy białej mogą wspomóc pracę jelit oraz przyczynić się do wzmocnienia odporności organizmu.

morwa biała

Morwa biała może nam dostarczyć cennych flawonoidów, garbników, witamin i minerałów. Warto jednak pamiętać, że liść morwy białej, a jej owoc to dwa różne surowce o nieco innym składzie oraz potencjale zdrowotnym. Uważa się, że większe działanie prozdrowotne mają liście morwy białej. To z nich powstaje herbatka ziołowa, wykazująca wiele cennych właściwości.

Właściwości morwy białej

Picie herbaty z morwy białej może dostarczyć naszemu organizmowi m.in. sporej dawki witaminy C, żelazo, cynk, fosfor, witaminę E oraz rutynę, kwercetynę i witaminy z grupy B (witamina PP, B1, B6, B2).

Jakie właściwości lecznicze i zdrowotne posiada herbata z liści morwy białej? Zawarte w liściach drogocenne składniki mogą pomóc obniżyć nam poziom cukru we krwi poprzez hamowanie aktywności enzymów rozkładających cukry złożone na proste. Morwa biała działa moczopędnie, dzięki czemu może wspomóc walkę z zapaleniem pęcherza i innymi stanami zapalnymi w organizmie oraz obniżyć poziom cholesterolu we krwi, a także zapobiegać powstawaniu chorób układu krążenia. Może też pozytywnie działać na pracę mózgu i całego układu nerwowego oraz opóźnić procesy starzenia, dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym.

Morwa biała wspomaga serce i wątrobę?

Składniki zawarte w morwie białej mogą zmniejszyć stężenie cholesterolu i trójglicerydów. To niezwykle ważne szczególnie w kontekście osób borykających się z zaburzeniami układu sercowo-naczyniowego oraz problemami z układem krążenia. Natomiast właściwości antyoksydacyjne mogą wspomóc leczenie miażdżycy i przyczynić się do redukcji złego cholesterolu, co również pozytywnie wpływa na cały układ krążenia.

Z uwagi na fakt, że morwa biała wykazuje właściwości przeciwzapalne, może także wesprzeć działanie wątroby i ochronić ją przed uszkodzeniami.

Jak pić herbatę z morwy białej?

Herbatę z liści morwy białej można przygotować, zalewając dwie łyżeczki suszonych liści około dwustoma mililitrami gorącej wody. Następnie napar warto przykryć np. talerzykiem i odstawić na 10 minut. Najlepiej wypijać go przed posiłkiem i nie przekraczać dwóch filiżanek herbaty dziennie. Herbatkę ziołową z morwy przygotowuje się również ze świeżych liści.

kobieta pije herbatę

Kupując susz ziołowy, zwracajmy uwagę na jego jakość. Wybierajmy zioła dostępne w sklepach zielarskich lub aptekach. Produkt nie powinien zawierać związków konserwujących i polepszaczy smaku.

Morwa biała w przemyśle farmaceutycznym

Właściwości morwy białej wykorzystywane są przez przemysł farmaceutyczny. Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele preparatów zawierających nawet sam ekstrakt z liści. Suplement diety w postaci tabletek z wyciągiem z morwy białej stosuje się jako naturalny środek wspomagający leczenie anemii, cukrzycy typu 2, otyłości, problemów oddechowych i dolegliwości naczyniowo-sercowych. Co więcej, jej właściwości czasami wykorzystuje się również przy obfitych krwawieniach.

Nie należy jednak podejmować suplementacji na własną rękę. Lepszym rozwiązaniem będzie wcześniejsza konsultacja ze specjalistą.

Przeciwwskazania do picia herbaty z morwy białej

Warto jednak wspomnieć, że nie każdy może pić napary z morwy białej. Dlaczego? Herbata z liści morwy białej może wchodzić w interakcję z medykamentami lub nasilać skutki uboczne niektórych leków, dlatego przed wprowadzeniem jej do swojej diety, warto skonsultować się z lekarzem.

Co więcej, morwa biała wpływa również na poziom glukozy we krwi (obniżenie poziomu cukru we krwi), dlatego osoby cierpiące na cukrzycę przed spożyciem produktu także powinny skonsultować się ze specjalistą. Na suplementy diety z morwy białej muszą też uważać kobiety w okresie ciąży i podczas karmienia piersią.

Całkowicie niewskazane z kolei jest picie herbat czy spożywanie suplementów z wyciągiem tej rośliny w przypadku alergii na liść morwy białej.

Morwa biała – herbata idealna na odchudzanie?

Czy herbata z liści morwy białej może wspomóc odchudzanie? Taki napar hamuje aktywność enzymów odpowiadających za rozkład oraz wchłanianie cukrów prostych. To z kolei przeciwdziała odkładaniu się tkanki tłuszczowej, dlatego regularne picie herbaty z morwy białej hamuje łaknienie i może być szczególnie skuteczne w przypadku osób, które mają problem z podjadaniem między kolejnymi posiłkami.

kobieta mierząca obwód talii

Samo picie herbaty z suszonych liści morwy białej nie pozwoli nam jednak osiągnąć zadowalających efektów. Bez wdrożenia diety i podjęcia aktywności fizycznej, nie zobaczymy spektakularnych zmian na wadze. Suszone owoce morwy białej czy liście w postaci naparu pitego raz dziennie wspierają więc odchudzanie, ale same w sobie nie działają odchudzająco.

Herbata z liści morwy białej – podsumowanie

  • Morwa biała może wykazywać działanie lecznicze, dlatego w różnej postaci była stosowana w medycynie ludowej już od wieków.
  • Do jej cennych właściwości zaliczamy potencjalne działanie przeciwcukrzycowe i przeciwnowotworowe.
  • Liść morwy białej może hamować aktywność enzymów, które podnoszą poziom glukozy we krwi.
  • Herbata z morwą białą może działać antyoksydacyjne, chronić komórki wątroby przed uszkodzeniami, wspierać układ nerwowy oraz układ krążenia, a także pomagać w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi oraz poziomu cholesterolu.
  • Na morwę białą muszą uważać osoby przyjmujące leki, ponieważ może ona wchodzić w interakcję z niektórymi preparatami leczniczymi.
  • Nie należy przekraczać zalecanej dziennej dawki morwy białej.

Liście morwy białej w postaci herbatki mogą w naturalny sposób przyczynić się do redukcji tkanki tłuszczowej. Pamiętajmy jednak, że suplement diety czy herbatka ziołowa z morwy białej nie ma właściwości odchudzających, a może jedynie wspomóc cały proces. Aby zrzucić zbędne kilogramy, należy stosować deficyt kaloryczny, zbilansowaną dietę i podjąć aktywność fizyczną.

Możliwość komentowania Herbata z morwy białej – właściwości, na co pomaga? została wyłączona