herbata z prądem
Porady

Herbata z prądem – jak łączyć herbatę z alkoholem?

Herbata z prądem to jedna z popularniejszych nazw na herbatę z dodatkiem alkoholu. Ten dość nietypowy sposób przygotowywania naparu cieszy się dużym zainteresowaniem szczególnie zimą, gdy chłodne wieczory nie sprzyjają rozgrzewaniu organizmu. Czym tak naprawdę jest herbata z prądem i które określenie jest właściwe? Skąd pochodzi taki napój, czy warto go pić i jak przygotować pyszną herbatę na zimowe wieczory? Czytaj dalej, jeśli chcesz poznać ciekawostki na temat herbaty z dodatkiem alkoholu!

Herbata góralska, z wkładką, wzmocniona prądem – które określenie jest poprawne?

Połączenie herbaty z alkoholem znane jest od wielu lat. Stąd też powstało wiele określeń takiego napoju – od herbaty góralskiej, po herbatę z wkładką lub z prądem. W różnych regionach Polski można spotkać się z różnymi nazwami, jednak ich znaczenie jest jedno – napój we wszystkich przypadkach jest „wzmocniony” mniejszą lub większą ilością alkoholu, a jego zadaniem jest rozgrzanie organizmu :).

Pochodzenie herbaty rozgrzewającej z alkoholem

Przypuszcza się, że eksperymenty z przygotowywaniem herbaty na różne sposoby trwają od lat. Trudno jest dokładnie określić, skąd pochodzi herbata z prądem, jednak można podejrzewać, że w Polsce taki sposób zaparzania napoju stał się popularny w XVII i XVIII wieku, kiedy to napar zaczął być chętniej pijany przez lokalną ludność.

Czy warto pić herbatę z alkoholem?

Herbata ze względu na swoje właściwości rozgrzewające stała się popularnym zimowym napojem, zapewniającym przyjemne ciepło i odprężenie. Dodatek alkoholu zdecydowanie ułatwia rozgrzanie organizmu i zapewnienie mu relaksu, szczególnie po długim dniu na nartach, zimowym spacerze, czy – po prostu – wieczorem, po pracy.

Co ciekawe, dodanie alkoholu do naparu wcale nie obniża jego właściwości. Przykładowo, zielona herbata wciąż będzie wykazywać działanie uspokajające, a mocna czarna herbata może nawet delikatnie pobudzić organizm. Warto jednak podkreślić, że picie herbaty ma pozytywny wpływ na procesy trawienne i sprzyja wchłanianiu witaminy C.

Herbata z alkoholem, choć zwykle pije się ją w celu rozgrzania organizmu, często spożywana jest także w stanach zapalnych i przy przeziębieniu. W połączeniu z cytryną, pomarańczą i imbirem, można stworzyć pyszny napój, który wzmocni organizm w walce z chorobą i pomoże zniwelować objawy infekcji. Warto do herbaty dodać także nieco cynamonu, który wykazuje działanie przeciwzapalne.

Jaki alkohol dodać do herbaty z prądem?

Dobierając odpowiedni trunek do herbaty, należy przede wszystkim pamiętać, aby wybrać napój, który nie będzie w dużym stopniu wpływał na sam smak herbaty. Oczywiście ilość alkoholu zwykle dobiera się do własnych potrzeb, jednak warto zadbać o to, by smak herbaty wciąż był tym głównie wyczuwalnym w napoju.

Do najczęściej wykorzystywanych alkoholi w herbacie z prądem należy zaliczyć przede wszystkim rum, brandy i whisky. Wiele osób decyduje się także na dodanie do naparu likierów smakowych, wódek (zwykle jest to wiśniówka lub śliwowica), a nawet ginu. Jak więc widać – herbatę z prądem można przyrządzić w połączeniu z różnymi trunkami – przygotowując napój wybierz więc alkohol, który po prostu najbardziej lubisz ;).

herbata z prądem

Sprawdzone przepisy na herbatę z dodatkiem alkoholu – jak przygotować herbatę z prądem?

Najczęściej do przygotowania napoju wykorzystuje się napar z czarnej herbaty, jednak coraz częściej w grę wchodzą także herbaty owocowe, zielone, białe, czy czerwone. Niektórzy do herbaty z prądem dodają słodkie syropy, pokrojone w plastry owoce, a nawet wodę gazowaną – w zależności od przepisu. Herbatę z wkładką można bowiem przygotować na wiele sposobów, jedynym ograniczeniem są kubki smakowe ;). Poniżej znajdziesz najpopularniejsze przepisy na rozgrzewającą herbatę.

Zimowa herbata z rumem

Aby przygotować herbatę z rumem, zaparz 250 ml mocnej herbaty i wlej do niej około 40-50 ml trunku. W celu osłodzenia napoju możesz dodać 2 łyżeczki miodu lub ulubiony syrop owocowy. Do całości możesz dodać ugniecione wcześniej plastry cytrusów oraz kilka plasterków imbiru. Aby uzyskać prawdziwy zimowy aromat, warto dorzucić do napoju kilka gwiazdek anyżu lub suszone goździki.

Nietypowa herbata z ginem na zimno

Do przygotowania tego nietypowego, ale zachwycającego smakiem napoju, potrzeba nieco cierpliwości. Około 20 g mocnej herbaty liściastej zalej 250 ml ginu. Całość odstaw na kilka godzin, aby trunek pochłonął smak herbaty. Następnie przecedź napój przez sitko i przelej go do wysokiej szklanki. Do tak przygotowanej herbaty możesz dodać plaster cytryny lub ulubiony syrop owocowy.

Rozgrzewająca herbata z whisky

Aby przygotować herbatę z whisky, zaparz filiżankę ulubionego napoju, a następnie wlej do ciepłej (ale nie gorącej) herbaty około 50 ml whisky. Do tak przygotowanego napoju dodaj imbir i plaster pomarańczy. Całość możesz osłodzić miodem lub ulubionym syropem. Dla polepszenia smaku napoju możesz całość posypać połową łyżeczki cynamonu.

Podsumowanie

Herbata z prądem to jeden z najpopularniejszych zimowych napojów. Właściwości rozgrzewające herbaty z dodatkiem alkoholu doceniają przede wszystkim turyści górscy, narciarze i zwolennicy zimowych, wieczornych spacerów. Warto jednak pamiętać, że herbata z wkładką jest także doskonałym sposobem na lekkie przeziębienie. Wykorzystanie dodatków o działaniu przeciwzapalnym i wzmacniającym odporność ułatwi przygotowanie pysznej mikstury na katar, kaszel czy ból gardła.

Możliwość komentowania Herbata z prądem – jak łączyć herbatę z alkoholem? została wyłączona