Herbata z ostropestu plamistego – na co pomaga?
Ostropest plamisty (Silybum marianum) ostatnio jest bardzo popularnym ziołem, a jego cenne właściwości lecznicze, przyczyniają się do popularności tej rośliny z rodziny astrowatych.
Herbata z ostropestu to naturalny i bezpieczny sposób na odtrucie organizmu oraz poprawę działania wątroby. Ostropest plamisty zawiera ona sylimarynę, która ma silne działanie przeciwutleniające i wykazuje wiele korzyści zdrowotnych, takich jak regeneracja i ochrona wątroby (stosowana jest z dobrym skutkiem przy wirusowym zapaleniu wątroby), zmniejszenie efektów cukrzycy oraz redukcja obrzęku i ciśnienia krwi.
Czym jest ostropest plamisty?
Roślina ta pochodzi z Morza Śródziemnego i obecnie jest introdukowana (przypadkowo zawleczona) do wielu rejonów świata. Rośnie naturalnie w krajach o śródziemnomorskim klimacie oraz w niektórych regionach Azji, takich jak Pakistan i Indie. Jest rośliną uprawną również w Polsce, charakteryzuje się białymi plamami na liściach. Ostropest plamisty jest uprawną i dziko rosnącą rośliną, która należy do rodziny astrowatych.
Ostropest plamisty jest szczególnie polecany do wspomagania leczenia problemów z wątrobą, ale jego właściwości lecznicze są znacznie szersze. Można go stosować w leczeniu krwawień, endometriozy, migren, a nawet kamicy żółciowej. Zmielone nasiona ostropestu dodawane są jako dodatek do pieczywa.
Osoby zmagające się z chorobą nowotworową, która powoduje problemy hormonalne jak w przypadku raka piersi czy prostaty, nie powinny stosować ostropestu plamistego, ponieważ może ono osłabiać gospodarkę estrogenową.
Przygotowanie herbaty z ostropestu
Aby przygotować herbatę z ostropestu, potrzebujemy jedynie dwóch składników. Mielone nasiona ostropestu plamistego, łatwo dostaniemy w aptece lub sklepie zielarskim, oraz 250 ml wody. Kolejnym krokiem jest wlanie wody do garnka, zagotowanie jej oraz dodanie łyżki mielonych ziaren. Przykrywamy pokrywką i gotujemy przez 10 minut.
Po odcedzeniu możemy wypić miksturę. Zalecana dawka to 1-2 filiżanki dziennie. Wywar należy pić razem z osadem z dna naczynia. Smak herbaty jest nieco gorzki, dlatego można do niej dodać trochę miodu. Aby wspomóc pracę układu trawiennego, możemy dodać liście mięty pieprzowej.
Ostropest plamisty – działanie
Ostropest zawiera witaminy C i K, kwasy organiczne, śluz, białka, cukry, fitosterole, garbniki, olej z dużą ilością kwasu linolowego i sole mineralne. Herbata z ostropestu może być wykorzystywana do celów leczniczych, ponieważ ma działanie moczopędne. Można ją pić profilaktycznie albo w celu leczenia marskości wątroby, alkoholowego stłuszczenia wątroby, niealkoholowego stłuszczenia wątroby, nieżytów dróg żółciowych, kamicy żółciowej, po żółtaczce i w trakcie leczenia nowotworów.
Ziele wykazuje również łagodne działanie przeczyszczające. Warto zauważyć, że większość ludzi dobrze toleruje ostropest, nie wywołuje on praktycznie żadnych skutków ubocznych. nawet po długotrwałym stosowaniu.
Jakie są właściwości ostropestu?
Jego właściwości i zastosowanie są następujące: ostropest jest bogaty w kwas linolowy i kwas oleinowy, które mają silne właściwości przeciwutleniające. Jest też źródłem flawonoidów, które wykazują właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Zioło to może być stosowane jako środek wspomagający leczenie chorób wątroby, a także jako środek poprawiający odporność organizmu.
Lecznicze właściwości ostropestu plamistego
Stosowanie ostropestu plamistego wpływa na zwiększania ogólnej kondycji fizycznej. Jednak największe korzyści z picia herbatki z ostropestu mogą odnieść osoby cierpiące na zaburzenia czynności wątroby. Ziarna ostropestu obniżają ponadto poziom cholesterolu i działają przeciwzapalnie.
Owoce ostropestu zawierają sylimarynę, flawonoidy, aminy biogenne (histaminę i tyraminę), różne kwasy organiczne, śluz, witaminy C i K, fitosterole, garbniki, białka, cukry, a do tego sporo kwasu linolowego i soli mineralnych. Wyciągi z owoców ostropestu z powodzeniem zastosowano w wielu przypadkach krwawień z nosa, jelita grubego, żylaków odbytu, krwawień macicznych oraz pomaga wyregulować czas krwawienia menstruacyjnego.
Herbatka z ostropestu poprawia funkcjonowanie wątroby, może również naprawić szkody związane z marskością wątroby spowodowaną nadmiernym spożyciem alkoholu, sprawdzi się również w prewencyjnej ochrony wątroby, zmniejszenia stanów zapalnych wątroby.
Jak stosować ostropest plamisty?
Ostropest plamisty to roślina, która od wieków jest wykorzystywana w medycynie naturalnej jako skuteczny środek ochronny dla wątroby. Dzisiaj możemy kupić wiele preparatów z wyciągiem z ostropestu plamistego całe lub zmielone nasiona, a także granulat. Aby uzyskać optymalne rezultaty, WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zaleca przyjmowanie ok. 12-15 gram ziaren dziennie, co odpowiada 200-400 mg sylimaryny. Co ważne w zalecanych dawkach leczniczych nie stwierdzono szkodliwego działania ostropestu plamistego.
Tabletki i kapsułki z ostropestu należy przyjmować zgodnie z instrukcjami zawartymi w ulotce dołączonej do opakowania. W przypadku preparatów złożonych i suplementów zawierających ostropest plamisty, sposób użycia znajdziemy na każdym opakowaniu. Przyjmowanie leku przez 3 miesiące pozwala uzyskać optymalne efekty ochronne dla wątroby, chociaż pierwsze zauważalne rezultaty można zaobserwować już dużo wcześniej.
Warto jednak pamiętać, że ich stosowanie powinno być konsultowane z lekarzem lub dietetykiem, szczególnie w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych.