filiżanka herbaty
Porady

Czy herbata odwadnia?

Najbardziej popularną herbatą jest herbata czarna, pobudza nasz organizm, dodaje energii, zwiększa koncentrację, przyśpiesza pracę żołądka, obniża ciśnienie krwi, sprawia, że zęby są mniej narażone na próchnicę, zmniejsza ryzyko zakrzepów, a mocny napar może nawet zapobiegać i zmniejszać ryzyko zachorowania na nowotwory! Okłady z czarnej herbaty zmniejszają opuchliznę i zaczerwienienie oczu.

Zielona herbata z kolei działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, pomaga w pozbyciu się zanieczyszczeń z organizmu, obniża poziom cholesterolu, zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworu, chroni zęby przed próchnicą, pomaga w zmniejszeniu stresu, i – podobnie jak herbata czarna – pomaga w problemach z oczami, warto bowiem przemywać je zieloną herbatą w czasie zapalenia spojówek.

Właściwości herbaty

Zdrowe są również herbatki ziołowe, których jest naprawdę mnóstwo. Mięta pomoże na przejedzenie, melisa w problemach ze snem, poza tym zrelaksuje i uspokoi, z kolei np. bratek pomoże oczyścić organizm, przez co jest nieoceniony w walce z trądzikiem czy dodatkowymi kilogramami. Ważną rolę odgrywają także dodatki, np. herbata z imbirem pomoże w walce z przeziębieniem lub mdłościami. Ale tu trzeba uważać.  Część ziół ma działanie moczopędne i stosuje się je w niektórych dolegliwościach, właśnie, aby pobudzić pracę nerek. Ich stosowanie powinno być krótkotrwałe i najlepiej jeśli odbywa się pod kontrolą lekarza.

kobieta, kubek herbaty

Skąd w ogóle wzięła się teoria o tym, czy herbata odwadnia organizm?

Otóż podczas zaparzania z liści do wody uwalnia się teina, która ma właściwości moczopędne. Potwierdziły to badania prowadzone w latach 20. poprzedniego wieku. 

Jednak dzisiaj wiemy, że ilość teiny jest tak niska w filiżance herbaty, że organizm nie zaczyna nagle tracić większej ilości wody, niż otrzymuje. Aby herbata działała odwadniająco, dorosły człowiek musiałby wypić przynajmniej 20 filiżanek herbaty w ciągu dnia. Wypijanie dziennie kilku filiżanek herbaty absolutnie nie ma działania odwadniającego. Tym bardziej że z czasem organizm przyzwyczaja się do pewnego poziomu teiny, czyli pobudzającego składnika i przestaje na nią reagować.

W takim razie czy herbata może odwadniać organizm? Wręcz przeciwnie!

Zalety picia herbaty

Wiele osób uważa, że herbata odwadnia. Przyczyniły się do tego na pewno media, które karmią nas czym chcą. Nowsze badania jasno wskazują, że moczopędny efekt teiny jest słaby. Zdecydowanie za słaby, aby zniwelować nawodnienie płynące z wodą przyjmowaną w postaci herbaty.

W jednym z badań jego uczestnicy przez 12 godzin mieli pić tylko czarną herbatę. Porównano ilość wydalanego przez nich moczu z ilością moczu wydalonego przez osoby, które w ciągu tych 12 godzin piły tylko przegotowaną wodę. Nie stwierdzono różnic oraz negatywnego wpływu na pracę organizmu.

Picie herbaty nie wpływa źle na nasz organizm. Należy ona bowiem do najzdrowszych napojów

Czy herbata zawiera kofeinę? Nie!

Co więcej, napoje z kofeiną czy teiną (w tym herbata) nawadnia dokładnie w tak samym stopniu, co woda. Pod tym kątem przebadano kawę i czarną herbatę. Teina ma więc podobne działanie – dodaje energii, poprawia koncentrację, refleks i przemianę materii. Dlatego też krążą opinie, że ma działanie moczopędne i może przyczynić się do odwodnienia organizmu (pobudzanie pracy nerek). Jednak zawartość kofeiny, w dużych ilościach, może wpływać na organizm odwadniająco.

Herbata nawadnia czy odwadnia?

Wbrew pozorom, herbata ma działanie nawadniające, a przy tym ma sporo właściwości korzystnych dla organizmu. Aby w pełni korzystać ze wszystkich rodzajów herbaty, warto pić różne je rodzaje, zamiast ograniczać się jedynie do najpopularniejszej czarnej herbaty. Do wyboru jest zdecydowanie więcej – herbaty zielone, czerwone, białe oraz różne herbatki ziołowe mają mnóstwo walorów smakowych i odżywczych, które warto poznać i korzystać z nich na co dzień. Herbata prawie w całości składa się z wody, inaczej niż w przypadku soków, słodzonych napojów, itp. Z pewnością zatem można ją wliczyć w bilans płynów w naszym organizmie i zaliczyć w poczet napojów nawadniających. Wzmożone spożycie herbaty, często możemy odnotować w okresie jesienno zimowym, wówczas sięgamy po gorącą herbatę z imbirem , cynamonem, kardamonem.

rozgrzewająca herbata, kardamon, cynamon, pomarańcze

Yerba mate

Jest to jeden z najpopularniejszych napojów, który często porównywalny jest z herbatą. Yerba to naturalny napar przyrządzany z liści ostrokrzewu paragwajskiego. Napój ten ma niezwykłe właściwości pobudzające, wzmacniające, oczyszczające i regenerujące.  Przyjmowanie tych składników odżywczych przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Jak działa Yerba? Picie jej przede wszystkim pobudza, dodaje energii i mocy do działania. Yerba jest bogatym źródłem witamin i soli mineralnych. O Yerbie często mówi się, że jest zdrowszą alternatywą kawy, ponieważ dodatkowo dostarcza organizmowi ogrom substancji odżywczych! A tych składników nie znajdziemy w herbacie.