zielona herbata jaśminowa
Zielona herbata

Herbata jaśminowa – jaki ma smak i właściwości zdrowotne?

Herbata jaśminowa znana jest od przeszło 800 lat, a tradycję parzenia napoju zapoczątkowali członkowie dynastii Song, panującej w Chinach w latach 960-1279. Nietypowy i ciekawy smak herbaty zawdzięcza się olejkowi zawartemu w kwiatach jaśminu, a sam napój wykazuje mnóstwo właściwości prozdrowotnych. Jak smakuje i jak powstaje herbata jaśminowa, jakie wyróżniamy jej odmiany i kiedy warto pić napój? Jakie działanie wykazuje napar z jaśminu i jak parzyć herbatę, aby uzyskać idealny aromat?

Jak smakuje herbata jaśminowa?

Smak herbaty jaśminowej zależy w głównej mierze od długości parzenia i wykorzystanych składników. W większości przypadków jednak napój cechuje się delikatnym, ale aromatycznym smakiem, wyróżniającym się słodkawymi nutami. Delikatne kwiaty jaśminu, które często znajdują się w mieszankach do zaparzania, nadają herbacie wyrazistości i nieco mlecznego posmaku.

Co ciekawe, herbata jaśminowa występuje w różnych odmianach, dzięki czemu na rynku można znaleźć wyjątkowe kompozycje smakowe. Zazwyczaj popularne herbaty są wzbogacane naturalnym jaśminowym aromatem, dzięki czemu napój wyróżnia się np. intensywnym smakiem naparu Earl Grey w połączeniu z przyjemną, słodkawą nutą kwiatów jaśminu.

Jak powstaje herbata jaśminowa?

Największym producentem herbaty jaśminowej są Chiny. W tymże kraju zbiór kwiatów traktowany jest wręcz jak ceremonia, do której należy odpowiednio się przygotować. Kwiaty bowiem zbierane są wcześnie rano, przed wschodem słońca, gdyż to nocą pąki rozwijają się, wydobywając z siebie niezwykły aromat. Zebrane kwiaty pozostawia się w suchym i chłodnym miejscu, a gdy te całkowicie przeschną, można dodawać je do liści dowolnej herbaty.

Odmiany herbaty jaśminowej

Najpopularniejszą z herbat jaśminowych jest zielona herbata sencha wzbogacona aromatycznymi płatkami jaśminu. Do wyprodukowania zielonej herbaty wykorzystuje się specjalną metodę przygotowywania liści, gdzie poddaje się je działaniu gorącej pary, a następnie natychmiastowo się je wysusza.

Z kolei czarna herbata jaśminowa otrzymywana jest poprzez proces więdnięcia, skręcania, fermentacji i suszenia liści herbaty chińskiej, do których również dodaje się płatki lub całe kwiaty jaśminu. Inną odmianą jest biała herbata jaśminowa, pozyskiwana z młodych liści krzewu herbacianego i wyróżniająca się niezwykle delikatnym smakiem.

Z płatkami jaśminu doskonale komponuje się także herbata Rooibos (herbata z czerwonokrzewu), która wyróżnia się ogromną zawartością minerałów i witamin, a wzbogacona jaśminem staje się doskonałym napojem prozdrowotnym. Co ciekawe, herbata z czerwonokrzewu nie zawiera teiny, dzięki czemu można ją podawać dzieciom lub osobom starszym.

zielona herbata jaśminowa właściwości

Kiedy warto pić herbatę jaśminową?

Jaśmin wykazuje działanie relaksujące i wyciszające, dlatego napar często pijany jest wieczorem, przed snem. Warto jednak podkreślić, że o ile sam jaśmin cechuje się właściwościami uspokajającymi, to należy pamiętać, że znaczenie ma także herbata, do której dodane są kwiaty jaśminu. I tak herbata czarna z jaśminem może wykazywać działanie pobudzające, biała herbata jaśminowa wpłynie na uspokojenie organizmu, a zielona może pomóc w skupieniu przy nauce lub w relaksie przed snem.

Czy można pić herbatę jaśminową w ciąży?

Niestety, choć herbata jaśminowa wyróżnia się delikatnym smakiem, napój nie jest zalecany do picia kobietom ciężarnym. Zawarty w roślinie olejek jaśminowy może powodować mocne skurcze, które z kolei mogą doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu.

Właściwości herbaty jaśminowej

Herbata jaśminowa wykazuje silne właściwości prozdrowotne. Ze względu na zawartość polifenoli, picie herbaty jaśminowej wykazuje działanie antyoksydacyjne, które poprawia wygląd skóry i opóźnia procesy starzenia się tkanek. Co więcej, napój usprawnia pracę układu krwionośnego, chroniąc przed wystąpieniem zawału serca. Warto także podkreślić, że zawarte w herbacie jaśminowej składniki oczyszczają organizm z toksyn, wspomagając procesy trawienia.

Według ekspertów, picie herbaty jaśminowej ma także wpływ na przyspieszenie przemiany materii. Dzięki temu herbata z jaśminem zalecana jest m.in. osobom zmagającym się z nadwagą. Co więcej, napój obniża cholesterol i zapobiega wystąpieniu chorób takich jak miażdżyca czy udar mózgu. Ponadto regularne spożywanie naparu z jaśminu wykazuje właściwości przeciwnowotworowe i zmniejsza drobne zmarszczki. Według badaczy jaśmin może także łagodzić oparzenia powstałe wskutek długiej ekspozycji na słońce.

Jak parzyć herbatę jaśminową i do jakich dań ją podawać?

Parzenie herbaty jaśminowej zależy w głównej mierze od mieszanki, jaka została połączona z kwiatami jaśminu. Zieloną herbatę należy zalać wodą o temperaturze 70-80 stopni Celsjusza, białą należy parzyć w 75-95 stopniach, a herbatę czarną i Rooibos można zalewać wodą o temperaturze 95-100 stopni Celsjusza.

Ze względu na łagodny smak napoju, herbata jaśminowa często podawana jest do potraw pikantnych. Wiele osób jednak zaparza napój także do delikatnego śniadania, słodkiego podwieczorku lub przy wykwintnej kolacji. Wybór herbaty jaśminowej zależy w głównej mierze od własnych preferencji, jednak należy przy tym pamiętać, że napar wyróżnia się słodkawym posmakiem, który może nie pasować do każdego dania.

Podsumowanie

Herbata jaśminowa wyróżnia się przyjemnym, delikatnym smakiem, połączonym z ciekawym aromatem olejku jaśminowego, wytwarzanego przez kwiaty rośliny. Poza działaniem relaksującym herbata z jaśminem pozytywnie wpływa także na wygląd skóry oraz wykazuje działanie antyoksydacyjne, opóźniając starzenie się naskórka i pojawianie się zmarszczek. Co więcej, napój może być spożywany prozdrowotnie, szczególnie w stanach nadwagi, podwyższonego cholesterolu lub przy problemach z układem krwionośnym.

Możliwość komentowania Herbata jaśminowa – jaki ma smak i właściwości zdrowotne? została wyłączona