liście laurowe w słoiku
Rodzaje herbat

Herbata z liści laurowych – poznaj jej właściwości

Liść laurowy to jedna z najpopularniejszych przypraw, stosowanych w polskiej kuchni. Wyróżnia go charakterystyczny, intensywny aromat oraz korzenny smak. Z tego względu jest świetnym dodatkiem do wielu potraw, a w szczególności rosołu, bigosu, żuru, czy pieczeni. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że liście laurowe posiadają szereg właściwości zdrowotnych. Działają przeciwzapalnie, oczyszczająco i moczopędnie. Ponadto pomagają w leczeniu wielu schorzeń. Z liści bobkowych śmiało można zaparzyć herbatę. Jakie jeszcze właściwości wykazują liście laurowe? Jak przygotować wywar z liści laurowych? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w poniższym poradniku!

Herbata z liści laurowych – właściwości lecznicze

Herbata z liści laurowych jest mało popularna w naszym kraju. Nie ma się co dziwić – tej przyprawy zazwyczaj używa się, aby wzbogacić smak mięs, zup czy marynat. Jak się okazuje, wywar z liści bobkowych oferuje wiele prozdrowotnych właściwości. Przede wszystkim pozwala oczyszczać organizm z nagromadzonych toksyn, które jak wiemy mają negatywny wpływ na zdrowie. W liściach laurowych znajdziemy wiele cennych składników, które wspomagają funkcjonowanie wielu narządów w naszym organizmie – zwłaszcza wątroby, nerek oraz żołądka. Regularnie spożywany wywar obniża poziom cukru we krwi, co jest szczególnie ważne dla osób zmagających się z cukrzycą typu 2.

Herbata z liści laurowych wykazuje działanie przeciwzapalne i łagodzące. Picie wywaru jest bardzo pomocne w bólach reumatycznych oraz bólach stawów (artretyzm). Wywar z powodzeniem można stosować na infekcje dziąseł oraz jamy ustnej, a także przy zatruciach, przeziębieniach, a nawet zapaleniu oskrzeli. Należy jednak pamiętać, iż herbata z liści laurowych jest jedynie środkiem wspomagającym leczenie. W żadnym wypadku nie zastępuje leczenia farmakologicznego.

liście laurowe

Jak przygotować herbatę z liści laurowych?

Przygotowanie herbaty z liści laurowych jest banalnie proste. Garść liści bobkowych (tj. około 5 gram) umieszczamy w kubku i zalewamy wrzątkiem. Pozostawiamy pod przykryciem około 15 minut – do momentu, aż herbata dobrze się zaparzy. Czekamy, aż napar przestygnie, a następnie odcedzamy. Napój z liści laurowych pijemy powoli, małymi łykami. Jeżeli zależy nam, aby herbata miała mocniejsze działanie, po zalaniu wrzątkiem całość gotujemy jeszcze przez kilka minut, a następnie odstawiamy na kilka dobrych godzin w chłodne miejsce. Wywar przecedzamy i możemy delektować się jego nietuzinkowym smakiem!

Herbatę z liści laurowych należy pić 3-4 razy dziennie, po 100-150 ml. Kurację najlepiej stosować przez trzy dni, a następnie zrobić sobie siedmiodniową przerwę. Zbyt duże spożycie naparu z liści laurowych może wywołać ból żołądka, a nawet spowodować krwotok. Trzeba więc koniecznie przestrzegać zalecanej dawki.

 

Wywar z liści laurowych – stosowanie

Wywar z liści laurowych nadaje się nie tylko do picia. Równie dobrze można go stosować zewnętrznie. Tak, jak zostało wspomniane, specyfik wykazuje silne działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne i łagodzące. Świetnie sprawdzi się w pielęgnacji cery trądzikowej i wrażliwej. Napar z liści laurowych najlepiej używać w formie toniku – po dokładnym oczyszczeniu skóry. Miksturę można z powodzeniem używać do przemywania ran, jak również na wiele problemów skórnych – łuszczycę, grzybicę czy egzemę. Natomiast okłady z liści bobkowych będą niesamowicie pomocne w łagodzeniu bóli reumatycznych.

Napar z liści laurowych doskonale sprawdzi się jako płukanka do włosów. Zawarte w nim składniki wzmacniają cebulki włosów oraz zapobiegają ich wypadaniu. Dodatkowo stymulują porost nowych kosmyków. Warto również dodać, że tego typu mikstura likwiduje łupież, który jest zmorą i powodem kompleksów wielu osób.

Warto wiedzieć, że wawrzyn szlachetny to nie tylko liście. Z dojrzałych owoców rośliny otrzymuje się olej laurowy. Ma on właściwości oczyszczające, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, rozkurczowe i dezynfekujące. Zalecany jest głównie w pielęgnacji skóry problematycznej, ze skłonnościami do wyprysków. Osoby dotknięte reumatyzmem czy artretyzmem z powodzeniem mogą wcierać go w stawy – z pewnością przyniesie ulgę w dolegliwościach bólowych. Olej laurowy okazuje się być także bardzo pomocny w skręceniach i zwichnięciach.

liść laurowy

Przyjmowanie naparu z liści laurowych – skutki uboczne

Herbata z liści laurowych, choć ma wiele prozdrowotnych właściwości, nie jest napojem dla każdego. Powinny z niej zrezygnować nade wszystko kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Jak dotąd żadne badania nie dowiodły, że herbata z liści laurowych nie ma szkodliwego wpływu na rozwijający się płód. Naparu nie powinno się również podawać dzieciom.

Kwestię spożywania wywaru z liści bobkowych na pewno powinny omówić z lekarzem osoby cierpiące na cukrzycę, a także z zaburzeniami krzepnięcia krwi. Należy mieć na uwadze, że herbata z liścia laurowego może wchodzić w interakcję z innymi lekami – np. antybiotykami, więc o tym również należy porozmawiać ze specjalistą.

 

Podsumowanie

Liście laurowe, to nic innego, jak wysuszone liście wawrzynu szlachetnego. Dzięki nim można wzbogacić smak potraw, ale także przygotować zdrowy napój. Herbata z liścia laurowego ma korzystny wpływ na układ pokarmowy, kostny oraz układ krążenia. Pomaga oczyszczać organizm z toksyn, łagodzi bóle reumatyczne, a także wspiera funkcjonowanie narządów w naszym organizmie. Kuracja liściem laurowym powinna trwać maksymalnie trzy dni. Stosując ją regularnie z pewnością zauważymy znaczną poprawę naszego zdrowia.

Możliwość komentowania Herbata z liści laurowych – poznaj jej właściwości została wyłączona