parzenie herbaty
Rodzaje herbat

Herbata ekspresowa a liściasta — czym się różnią?

Picie wysokiej jakości herbaty chroni nasze serce i układ krwionośny, hamuje rozwój wolnych rodników, może działać przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, a nawet ułatwić spalanie tłuszczu! Zielona herbata wspomaga nasz metabolizm i hamuje apetyt, czerwona poprawia pamięć i obniża cholesterol, biała wspomaga utrzymanie odpowiedniego ciśnienia krwi, a czarna działa przeciwzapalnie i odkażająco. Z kolei niektóre herbaty ziołowe pomagają łagodzić różnego rodzaju dolegliwości np. trawienne. Jaką więc herbatę wybrać, aby mieć pewność, że korzystnie wpłynie na nasze zdrowie? Czym różnią się herbaty liściaste od ekspresowych? Sprawdź koniecznie!

Czym różni się herbata ekspresowa od liściastej?

Już na pierwszy rzut oka widzimy mnóstwo różnić pomiędzy herbatą liściastą a tą pakowaną w torebki. Na temat obu panuje wiele opinii i nie ulega wątpliwości, że odróżnia je m.in. ich smak i aromat. Obydwa rodzaje herbat produkowane są z użyciem roślin należących do tej samej grupy, ale czy rzeczywiście herbata ekspresowa jest gorszej jakości od liściastej?

Herbaty w torebkach są bardzo popularne i dostaniemy je w każdym sklepie spożywczym. Napój jest bardzo szybki w przygotowaniu i od razu nadaje się do spożycia. W torebkach zazwyczaj znajduje się pył (dust) lub miał i odsiew, który powstał przy produkcji herbaty liściastej łamanej. Często są to mieszanki z różnych części świata. Pył herbaciany pakowany jest w prostokątne lub okrągłe saszetki, niekiedy również piramidki. Przygotowanie herbaty ekspresowej jest bardzo proste, produkt zalewamy wodą o temperaturze, jaką producent podał na opakowaniu i po kilku minutach możemy cieszyć się gotowym napojem.

Herbaty liściaste z kolei to całe, zrolowane albo połamane liście. Zazwyczaj herbaty te są dużo lepszej jakości, wydobywają głębie smaku z liści Camellia Sinensis a ich aromat jest znacznie wyraźniejszy. Taka forma suszu wymaga większej wiedzy na temat parzenia, dlatego też, choć uwielbiana przez koneserów, jest kupowana rzadziej.

świeże liście herbaty

Czym jeszcze różnią się te produkty? Herbaty ekspresowe, chociaż nie powinny, częściej są gorszej jakości. Różnice istnieją również na poziomie smaku. Herbata liściasta, w zależności od sposobu parzenia, pozwala nam odkrywać pełną gamę smaków i aromatów, czego często nie możemy powiedzieć o herbacie w torebkach. 

Co więcej, nawet jeżeli w saszetkach umieszczone będą liście, a nie popularny pył, torebka i tak zablokuje ich rozwijanie się i wydobywanie z nich tego, co najlepsze. Liściasta herbata jest z kolei droższa, dlatego wielu klientów decyduje się na szybszą w wykonaniu, ekspresową wersję produktu.

Ciekawostka

Thomas Sullivan, który był nowojorskim importerem herbat, w 1908 roku postanowił promować swój produkt w innowacyjny sposób. Sullivan wysyłał susz zapakowany w jedwabne torebki do swoich potencjalnych klientów. Niedługo później pomysł ten przyjął się na całym świecie, a początkowo liście herbaty zapakowane w torebki były luksusowym towarem.

Na początku herbatę umieszczano w jedwabnych opakowaniach, następnie używano gazy, jednak smak naparu nie był zadowalający ze względu na wyczuwalny posmak. Ostatecznie zdecydowano, że herbata będzie pakowana w papier. Obecnie niektóre z nich zawierają również termoplastyczne włókna.

Niecałe 60 lat po stworzeniu pierwszych jedwabnych torebek, sprzedaż herbat ekspresowych stanowiła już 7 procent wartości rynku herbaty we wszystkich krajach rozwiniętych. Początkiem dwudziestego pierwszego wieku wskaźnik ten wynosił już 90!

Jak przechowywać herbatę?

Herbata nie lubi wilgoci, a przetrzymywana w niekorzystnych warunkach traci swój aromat i walory smakowe. Co więcej, staraj się chronić susz przed źródłem światła i nadmiernym nagrzaniem. Umieść herbatę z dala od ostrych i intensywnych zapachów, ponieważ bardzo łatwo je absorbuje.

susz

Warto wiedzieć, że herbata zielona i biała jest słabiej utleniona, dlatego znacznie szybciej będzie traciła na wartości niż herbaty poddane silnej oksydacji np. czarne lub oolong. Dodatkowo im herbata ma mniejsze lub bardziej pokruszone liście, tym szybciej jej jakość będzie ulegać pogorszeniu, ponieważ w tym przypadku znacznie większa powierzchnia produktu będzie wchodzić w reakcję z otoczeniem, dlatego warto dbać o odpowiednie warunki przechowywania suszu.

Herbata liściasta — wady i zalety

Herbata liściasta posiada bardzo duży wachlarz smaków, a wszystko zależy od tego, w jaki sposób będziemy ją parzyć. Samodzielnie możesz zdecydować, ile liści herbaty chcesz zaparzyć w jednej filiżance, a dodatkowo bardzo łatwo ocenisz ich jakość, po samym wyglądzie. Niemniej, parzenie herbaty liściastej wymaga czasu i cierpliwości, często potrzeba również specjalnych naczyń. Herbata liściasta zwykle cechuje się wysoką jakością, jednak jej cena bywa wyższa od popularnych ekspresówek.

Wady i zalety herbaty ekspresowej

Wiele osób ceni sobie wygodę, jaką daje parzenie herbaty ekspresowej (napój w bardzo krótkim czasie jest gotowy do spożycia). Znajdziemy ją w każdym sklepie spożywczym. Jej cena nie jest wysoka, a napar najczęściej ma taki sam smak. 

herbata ekspresowa

Saszetki jednak nie zawsze pozwalają wydobyć pełnię aromatu, ich jakość zazwyczaj nie jest najlepsza, a często zawierają również sztuczne aromaty. Nie możemy także sami ocenić jakości liści umieszczonych wewnątrz. Dodatkowo w przypadku parzenia herbaty ekspresowej, zaparzamy także saszetkę, które również wpływa na ogólny smak przygotowanego naparu.

Którą herbatę wybrać?

Kupując zarówno herbatę liściastą jak i ekspresową do wyboru mamy wiele różnych odmian i smaków. Na rynku dostępna jest herbata zielona, biała, czerwona, czarna, ziołowa i owocowa. Herbaty ekspresowe oferuje każdy sklep spożywczy, są tanie i szybkie w zaparzaniu. Jednak często charakteryzują się wątpliwą jakością i pochodzeniem w przeciwieństwie do większości herbat liściastych. Cena tych drugich z kolei jest wyższa, ale jakość niemal zawsze lepsza. Do jej zaparzenia potrzebujemy jednak więcej czasu i cierpliwości, natomiast jej smak jest głęboki i niepowtarzalny. 

Lepszym i zdrowszym wyborem są herbaty z całych liści, ale nie oznacza to, że musimy całkowicie zrezygnować z ekspresówek. Obie wersje mają swoich zwolenników, dlatego najważniejsze jest, aby świadomie podejmować decyzję o wyborze produktu.

Możliwość komentowania Herbata ekspresowa a liściasta — czym się różnią? została wyłączona