Zielona herbata zamiast kawy
Zielona

Zielona herbata zamiast kawy

Kawa na przełomie lat stała się nieodłączną częścią codziennej rutyny wielu z nas. Jest niczym rytuał odprawiany po przebudzeniu czy podczas spotkań towarzyskich. Często nie mając pomysłu, jak spędzić wspólny czas z bliskimi, decydujemy się po prostu na rozmowę przy kubku kawy. Napój ten stał się tak istotny dla większości społeczeństwa, że wydawać by się mogło, iż jest niezastąpiony. Jednak są osoby, które z różnych przyczyn go unikają i zastanawiają się, co można pić zamiast kawy?

Okazuje się, że istnieje idealny zamiennik, znany, lecz przez wielu niedoceniany, a mianowicie – zielona herbata. Wystarczy poprawnie zaparzyć herbatę zieloną, by otrzymać jej prawdziwy smak i aromat, który gwarantuje, że się w niej zakochasz. Oprócz walorów smakowych, ma też wiele innych zalet – przede wszystkim zdrowotnych. Choć może się to wydawać niemożliwe, po niej zyskasz silny zastrzyk pozytywnej energii – nawet lepszy niż po kawie! Herbata zielona pobudza organizm do pracy w sposób skuteczniejszy, dłuższy i przede wszystkim zdrowszy od porannego espresso, małej czarnej lub delikatnej białej kawy. Dlaczego warto zastąpić kawę zieloną herbatą? O tym właśnie jest ten artykuł. Czytaj dalej!

Dlaczego warto zastąpić poranną kawę filiżanką zielonej herbaty?

Powodów jest wiele, głównie są to kwestie zdrowotne. Herbata zielona działa delikatnej i dłużej, przez co nie powoduje szoku energetycznego. Dlaczego? Ponieważ w herbacie zielonej znajdziemy sporą ilość teiny, czyli herbacianego pobudzacza. Substancja ta jest odpowiednikiem kofeiny, który pod względem chemicznym wygląda bardzo podobnie. Jest jednak pewna różnica – teina działa zdecydowanie subtelniej i pobudza ciało na dłużej. Korzystnie wpływa również na pracę umysłu, a przede wszystkim na koncentrację. Dlatego też zielona herbata jest polecana nie tylko osobom pracujących fizycznie, ale przede wszystkim wykonującym prace umysłowe lub biurowe.

Dodatkowo, w przypadku zielonej herbaty, ilość substancji pobudzającej jest mniejsza niż w kawie – w filiżance espresso lub w małej czarnej znajdziemy aż 100 – 150 mg kofeiny, natomiast w naparze herbacianym zaledwie 30 mg. Kawa, zdecydowanie szybciej niż herbata, doprowadza do odwodnienia organizmu i spadku poziomu żelaza, gdy jest pita w nadmiarze. Zielony napar rzadziej wywołuje bezsenność, kołatanie serca, stany niepokoju i lęku oraz dolegliwości związane z funkcjonowaniem przewodu pokarmowego. Jednym słowem, powoduje zdecydowanie mniej skutków ubocznych od powszechnie spożywanej kawy.

Uwaga: “Podobnie jak kawy tak i herbaty nie powinno się pić na pusty żołądek, ponieważ stymuluje do wytwarzania kwasów trawiennych.”

Czy każda herbata zielona pobudza?

Jedną porcję suszu możemy parzyć nawet kilka razy, ale warto wiedzieć, że tylko pierwszy napar wykazuje działanie stricte pobudzające. Każdy kolejny będzie relaksował organizm i umysł. Jest to spowodowane wytwarzaniem się garbników podczas kolejnych zaparzeń.

zastawa do herbaty

Czym jeszcze wyróżnia się zielona herbata?

O tym, że zielona herbata jest napojem o wyjątkowym działaniu już wiemy, ale co jeszcze się w niej kryje? Teina to oczywiście nie wszystko. Równie ważne są przeciwutleniacze, m.in. galusan-3-epigallokatechiny (EGCG), i polifenol katechiny, które znajdziemy w dobrze przyrządzonym naparze. Ich główną rolą jest spowolnienie procesów starzenia oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia niektórych odmian raka. Herbata zielona dodatkowo wzmacnia system immunologiczny i naczynia włosowate. Pomaga uregulować poziom cholesterolu i cukru we krwi, a tym samym zmniejsza ryzyko cukrzycy i zawału serca.

Zieloną herbatę można stosować również na zatrucia pokarmowe, ponieważ wspomaga proces usuwania toksyn z organizmu. Warto ją pić również po obfitym posiłku, bo skutecznie pobudza wydzielanie soków żołądkowych, czyli przyspiesza trawienie, a przy tym nie podrażnia tak błony śluzowej żołądka, jak kawa, jeżeli jednak cierpisz na wrzody żołądka, to lepiej zrezygnuj również z picia zielonej herbaty. Napój ten pomaga również w odchudzaniu, gdyż przyspiesza metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej oraz zmniejsza apetyt. „- Zielona herbata zawiera substancje pobudzające, które nie tylko fundują nam ogromną dawkę energii, ale przyspieszają perystaltykę jelit – wyjaśnia dietetyk Dominika Stefankiewicz z Akademii Zdrowej Diety. – Dzięki temu ten zielony napar posiada także właściwości odchudzające.”

Przeczytaj również: https://www.sekretyherbaty.pl/zielona-herbata-krokiem-w-strone-zdrowia/

Ponadto zielona herbata jest źródłem bardzo wielu cennych witamin i minerałów. Zawiera też L-teaninę, czyli aminokwas korzystnie wpływający na koncentrację i pomagający w walce ze stresem, dlatego właśnie jej pobudzające działanie łączy się z równoczesnym ukojeniem nerwów.

Kolejną zaletą herbaty zielonej jest to, że może być spożywana bez większych obaw również przez kobiety w ciąży – działa łagodniej niż kawa czy herbata czarna. Duża ilość kofeiny zawarta w kawie może zaszkodzić dziecku, ponieważ jego jeszcze nie w pełni rozwinięta wątroba może sobie z nią nie poradzić. Jako iż zielona herbata zawiera zdecydowanie mniej substancji pobudzających, można jej bezpiecznie użyć jako zamiennika.

Kofeina zawarta w kawie ma działanie uzależniające, więc w przypadku jej odstawienia, wiele osób odczuwa tego skutki w postaci bólów głowy i nadmiernego zmęczenia, dlatego zielona herbata jest lepszym wyborem, ponieważ nie uzależnia w tak dużym stopniu.

Warto wiedzieć, że czas parzenia herbaty zielonej nie powinien być dłuższy niż 3 min – dzięki temu napar będzie wartościowy, ale nie za mocny i gorzki.

Podsumowanie

Jak widać, jest wiele powodów, by zamienić kawę na zieloną herbatę. Oprócz łagodnego działania, które może nieść ze sobą zarówno pobudzenie i uspokojenie, jej regularne spożywanie ma wiele korzyści zdrowotnych, w tym i odchudzanie. Herbata zielona m.in. może zapobiec rozwojowi wielu chorób, jak cukrzyca czy nowotwór, jest bezpieczna dla kobiet w ciąży, wzmacnia system odpornościowy i poprawia koncentrację. Tak niewielka zmiana, a tak wiele korzyści – dlatego właśnie warto zamienić kawę na zieloną herbatę.