porównanie herbaty w torebkach i całych liściach
Porady

Herbata ekspresowa a herbata liściasta – czym się różnią?

W świecie herbaty mamy do czynienia z jej dwoma postaciami – liściastą i ekspresową w torebkach. Prawdziwi koneserzy nie chcą dopuścić do siebie nawet myśli o piciu herbaty z torebki, ale również ona ma swoich zwolenników. Nie trzeba być znawcą, by już gołym okiem zobaczyć różnice między tymi dwoma rodzajami herbaty, jednak sam aspekt wizualny to nie wszystko – herbata liściasta i herbata w torebkach różnią się pod jeszcze wieloma innymi względami takimi jak: proces obróbki, sposób parzenia, jakość oraz oczywiście smak i aromat. Czym różni się liściasta herbata od herbaty ekspresowej? Jakie zalety i wady mają te dwa rodzaje herbat i czy którąś z nich można określić jako lepszą? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w poniższym artykule. Ciekawi? Sprawdźcie!

Herbata liściasta

Na początek powiedzmy kilka słów o obu tych rodzajach herbaty. Herbata liściasta – inaczej herbata sypana lub liściowa – to klasyczna forma suszu herbacianego. Składa się zazwyczaj z niepołamanych, całych liści. To, co smakosze sobie w niej cenią, to ogromny wybór. Herbaty liściaste mogą różnić się wyglądem, smakiem i zapachem w zależności od regionu i roku produkcji. Każda herbata może być inna, ponieważ nie jest produkowana pod dane standardy, a na jej aromat i smak wpływa wiele czynników, przede wszystkim właśnie sposób przetworzenia, lokalizacja upraw i data zbioru. Jednak nie bywa wybierana aż tak często jak herbata w torebkach, ponieważ sposób jej parzenia jest trochę bardziej złożony, ale mimo to jest bardzo popularna i uznawana za lepszą jakościowo.

Herbata ekspresowa

Herbata torebkowa jest najczęściej produkowana z resztek pozostałych po produkcji herbaty liściastej. Na rynku możemy spotkać dwa typy tej herbaty – Dust, czyli pył lub Fannings/Fines, co oznacza miał lub odsiew. Jak więc możemy się domyślać, liście herbaty w torebkach mają formę pyłu. Pierwsza herbata ekspresowa pojawiła się w 1908 roku, kiedy to Thomas Sullivan (importer herbaty z Nowego Jorku) postanowił zareklamować swoje towary, za pomocą próbek herbaty pakowanych w małe torebeczki z jedwabiu. Z biegiem czasu ta forma zyskała dużą popularność i obecnie jest wybierana dużo częściej niż tradycyjna. Jak sama nazwa wskazuje, herbata ekspresowa ma krótki i nieskomplikowany proces parzenia. Teoretycznie herbata z torebki nie powinna się różnić jakością od tej w całych liściach, jednak często niestety tak nie jest. Ponadto smak herbaty ekspresowej jest z góry określony i musi spełniać odpowiednie standardy, dlatego nie jest on tak różnorodny.

herbata liściasta

Porównanie herbat liściastej i ekspresowej

Jak widać, jest sporo różnic dzielących herbatę liściastą i herbatę ekspresową. Podsumujmy je wszystkie:

  • Pierwsze, co rzuca się w oczy, to oczywiście wygląd i nie tylko chodzi o to, że ekspresowa jest pakowana w saszetki, a liściowa nie. Również, gdy porównamy zawartość torebki z liśćmi herbaty sypanej, zauważymy różnicę wyglądu suszu – sypana zawiera całe liście, a w torebkowej są one drobno zmielone.
  • Kolejną kwestią różniącą te dwie herbaty jest smak i aromat. W przypadku herbat liściastych, niemal każdy susz może mieć inny smak, który zależy głównie od regionu i daty zbioru, a czasem nawet ten sam może dać inny efekt poprzez zmianę w sposobie parzenia. Herbata liściasta daje mnóstwo możliwości, natomiast ekspresowa jest zestandaryzowana, więc efekt smakowy będzie zawsze praktycznie taki sam.
  • Niestety, często to, czym różni się herbata liściasta od ekspresowej, jest również jakość. Choć nie powinno tak być, to susz herbaciany z saszetki często jest gorszej jakości niż ten w postaci całych liści. Zawartość torebek to najczęściej mieszanki pozostałości po produkcji herbat sypanych z różnych części świata lub mogą to być po prostu gorsze jakościowo, zmielone liście. Herbata sypana jest z reguły lepsza.
  • Jeszcze inna różnica tkwi w sposobie parzenia i rozwijania się liści suszu. W przypadku herbaty sypanej sposobów parzenia jest wiele i mogą one skutkować odmiennym smakiem nawet tego samego suszu, dlatego możemy eksperymentować. Natomiast w przypadku torebek parzenie jest dużo szybsze i łatwiejsze, jednak nie daje nam ona zbyt wielu możliwości. Ponadto susz w saszetce ma ograniczoną przestrzeń i, jeśli liście są w większych kawałkach, nie mają się gdzie rozwinąć, natomiast całe liście są parzone „luzem” i rozwijają się bez ograniczeń, uwalniając cały smak i aromat. 
  • Ostatnim puntem będzie cena. Nie jest tajemnicą, że herbaty w saszetkach są zdecydowanie tańsze od liściastych i bardziej ogólnodostępne – można je znaleźć w niemal każdym sklepie. Chcąc nabyć herbatę liściastą, szczególnie jeśli mamy określone kryteria wobec niej, musimy się trochę bardziej natrudzić.

Ponadto jest jeszcze kwestia przechowywania herbaty. Im większa powierzchnia połamanych liści, tym szybciej i łatwiej naturalne olejki eteryczne mogą wyparować, przez co dłuższy czas przechowywania herbaty w torebkach skutkuje utratą jej świeżości i gorszym smakiem. Jednak długie przechowywanie może nie sprzyjać również herbacie liściastej, gdyż podczas produkcji niektóre rodzaje liści herbaty ulegają naturalnym uszkodzeniom.

Podsumowanie

Na podstawie tego porównania możemy stwierdzić, że obie herbaty mają swoje wady i zalety – herbatę ekspresową możemy łatwo kupić niemal wszędzie, szybko się ją parzy i jej cena jest stosunkowo niska, jednak bywa też niższej jakości i „płaska” w smaku; natomiast w przypadku herbaty liściastej mamy większe pole manewru, ponieważ wybór jest dużo większy, aromat i smak naparu może się zmieniać w zależności od różnych czynników, jest często lepszej jakości, ale za to bywa droższa, trudniej ją kupić i nie jest ją już tak łatwo parzyć. Choć pod względem smaku i zdrowia możemy powiedzieć, że herbaty w postaci całych liści są lepszym wyborem, wciąż obie formy mają swoich zwolenników. Wybór herbaty, która będzie nam smakować, jest kwestią indywidualną.

Możliwość komentowania Herbata ekspresowa a herbata liściasta – czym się różnią? została wyłączona