teina w herbacie
Porady,  Rodzaje herbat

Teina w herbacie

Teina w herbacie ma takie samo działanie jak kofeina w kawie co oznacza, że jeśli potrzebujemy lekkiego pobudzenia do działania czy pracy, to możemy wybrać nie tylko kawę, ale z powodzeniem również herbatę.

Jest to dobra wiadomość dla tych wszystkich, dla których smak kawy nie jest zbytnio smaczny, oraz dla tych, którzy źle reagują na małą czarną – odczuwają lekki ból czy rozstrój żołądka czy też nadmierne pobudzenie objawiające się roztrzęsieniem, rozedrganiem organizmu.

Jeśli tak reagujecie na kawę, to polecamy filiżankę pysznej herbaty – jest tak wiele jej gatunków, tak wiele sposobów jej parzenia, więc z całą pewnością każdy znajdzie odpowiednią dla siebie.

Dużo mówi się o kofeinie a tak mało o teinie – czym jest ta substancja i jak oddziałuje na nasz organizm, jak ją bezpiecznie stosować i jakie ma działanie – o tym przeczytaj poniżej.

Czym jest teina w herbacie

teina w herbacie

Teina to herbaciany odpowiednik kofeiny w kawie – teina to również kofeina, tylko w innej postaci – nie jest czystym alkaloidem purynowym jak kofeina, lecz solą kofeiny powstałą w wyniku reakcji kofeiny z taniną. 

Jest to mieszanina kwasów organicznych i soli kofeiny naturalnie pobudzająca organizm.

W zależności od źródła pochodzenia mieszanka kwasów organicznych i soli kofeiny nazywana jest teiną, jeśli występuje w herbacie, jeśli zaś występuje w guaranie nazywana jest guaraniną i mateiną, jeśli występuje w yerba mate.

Teina, guaranina i mateina działają pobudzająco na organizm człowieka, jednak nieco słabiej niż kofeina, za to ich działanie trwa dłużej.

Pobudzające oddziaływanie kofeiny można odczuć po ok 15-30 min. natomiast teiny dopiero po ok. godzinie – a stan ten utrzymuje się do 4 godzin, natomiast przy kofeinie 2-3 godziny.

Metabolizowanie teiny w organizmie zależy oczywiście od wielu czynników, jak wiek, płeć, styl życia – i tak np. palacze metabolizują ją ze względu na nałóg o wiele szybciej niż osoby niepalące.

Skoro mniej teiny znajduje się w filiżance herbaty niż kofeiny w takiej samej ilości napoju,
to tym samym można uznać, że jest łagodniejsza i jej działanie jest nieco słabsze, nie powodujące zaburzeń w układzie pokarmowym, oraz bezsenności czy rozstroju układu nerwowego.

Gdzie znajdziemy najwięcej teiny

We wszystkich gatunkach dostępnych herbat znajduje się teina – w której jest jej najwięcej?

W 200 ml filiżance znajdziemy:

  • czarna herbata ma ok. 70 mg teiny,
  • biała herbata ma ok. 75 mg teiny
  • zielona herbata ma ok. 40 mg. teiny,
  • yerba mate ma ok. 14-22 mg teiny w zależności od długości parzenia.

Ilość teiny zależna jest od tego, jak długo ją parzymy oraz jak mocna jest herbata. Jej moc zależy od tego, ile suszu herbacianego wsypiemy do filiżanki – przy mocnej herbacie ilość teiny czarnej herbaty może dochodzić nawet do 100 mg.

Pewnie zapytacie, gdzie i na którym miejscu w tym rankingu jest herbata czerwona, czyli rooibos.

Otóż jest to jedyna herbata, która nie zawiera teiny, choć trudno ją tak naprawdę nazwać herbatą, gdyż susz nie pochodzi z liści rośliny z gatunku camellia sinensis, tylko
z czerwonokrzewu afrykańskiego asphalatus linearis, który nie jest spokrewniony
z herbacianym krzewem.

Teina i jej działanie na organizm

kawa czy herbata

Teina zaliczana jest do substancji psychoaktywnych, co oznacza, że ma działanie pobudzające ośrodkowy układ nerwowy, co znacząco wpływa na zmniejszenie uczucia zmęczenia oraz poprawę koncentracji.

Powoduje również:

  • zwiększone wydzielanie soków trawiennych,
  • usprawnia pracę układu pokarmowego,
  • wspomaga przemianę materii, 
  • przyspiesza tętno, 
  • wspomaga pracę mózgu, 
  • poprawia koncentrację, refleks, 
  • poprawia zdolność zapamiętywania, 
  • niweluje uczucie senności, 
  • poprawia wentylację płuc, 
  • działa moczopędnie.

Jest źródłem tak ważnych dla organizmu ludzkiego przeciwutleniaczy chroniących przed nowotworami oraz minerałów i witamin – wapnia, cynku, miedzi, żelaza i manganu, oraz witamin z grupy B.

Teina – środki ostrożności i bezpieczne stosowanie

Picie nadmiernej ilości mocnej herbaty, szczególnie czarnej, może odbić się negatywnie na zdrowiu i przyczynić się do powstania:

  • anemii – teina wpływa na zmniejszenie wchłaniania żelaza powodując niedokrwistość i osłabienie organizmu,
  • zaburzeń pracy serca,
  • podniesionego ciśnienia krwi,
  • problemów żołądkowych i jelitowych,
  • bezsenności,
  • nadmiernego pobudzenia psychoruchowego,
  • bólu w stawach i artretyzmu,
  • chorób nerek i kamicy nerkowej.

Biorąc pod uwagę powyższe zagrożenia należy unikać dużej ilości mocne,j czarnej herbaty, gdyż ta zawiera najwięcej teiny – w zamian wybierzmy te gatunki, które posiadają jej mniej, czyli białą oraz zieloną. 

Ten aspekt powinny też rozważyć szczególnie osoby z problemami gastrycznymi, gdyż teina może pogłębiać problemy z podrażnioną błonę śluzową żołądka oraz jelit, co może wpłynąć na nie odpowiednie wchłanianie składników pokarmowych i niszczenie witaminy B.

Dzieciom do lat 3 nie zaleca się podawać herbaty ze względu na delikatny układ nerwowy, by nie powodować rozstroju i nadpobudliwości dziecięcego organizmu – dzieciom możemy podawać herbaty owocowe czy ziołowe.

Kobiety w ciąży również powinny ostrożnie postępować z herbatą – powinny unikać mocnej, czarnej herbaty, by nie wpływać negatywnie na organizm swój oraz nienarodzonego dziecka.

Prócz typowej, można popijać herbaty owocowe, ziołowe, dodawać do nich suszone owoce, soki owocowe, imbir, anyż, miód, by nieco urozmaicić smak i złagodzić gorzki smak herbaty.

Jeśli lubimy smak herbaty z cytryną, to pamiętajmy, by dodawać ją po usunięciu z filiżanki fusów – zapobiegnie to przekształceniu się pod wpływem kwasu cytrynowego glinu zawartego w herbacianym suszu w cytrynian glinu, który jest szkodliwy dla zdrowia.

Picie 3-4 filiżanek herbaty dziennie działa dobroczynnie na zdrowie, gdyż herbaciany napar bogaty jest we flawonoidy, czyli przeciwutleniacze i polifenole, które są bardzo wskazane do niwelowania skutków działania rakotwórczych wolnych rodników.

Podsumowanie

Herbata to bogactwo smaków, aromatów, spektrum dobroczynnego działania na zdrowie, jak lekkie pobudzenie organizmu, przyspieszenie metabolizmu, ochrona przed wolnymi rodnikami, toteż ważnym jest, by ją pić każdego dnia.

Właściwości herbaty są nieocenione, a ze względu na to, że zawiera teinę, możemy ją spożywać w chwilach osłabienia, senności czy wyczerpania – jeśli jednak zachowamy zdrowy rozsądek , to może służyć nam nie tylko jako smaczny, ale i zdrowy napój.

Możemy się nim rozgrzać w chłodniejsze dni pijąc go na gorąco  lub schłodzić i orzeźwić, gdy pijemy go na zimno, z lodem w upalne dni.