herbata na półkach
Porady

Jak przechowywać herbatę?

Herbata to produkt, który może i nie psuje się tak szybko jak inne produkty spożywcze, ale niewłaściwe jej przechowywanie może doprowadzić do pogorszenia jej smaku, aromatu i utracenia wartości prozdrowotnych. Wagę sposobu jej przechowywania możemy porównać z jej parzeniem – obie te kwestie są kluczowe, jeśli chcemy cieszyć się wszystkim, co herbata ma do zaoferowania.

Herbata bardzo łatwo może ulegać czynnikom zewnętrznym – szybko pochłania zapachy z otoczenia i wilgoć oraz jest wrażliwa na światło. Nieodpowiednio chroniona herbata może zmienić swój smak i właściwości. Utrata jakości herbaty to przede wszystkim oksydacja, czyli utlenienie, szczególnie w przypadku tych herbat, których proces oksydacji został zatrzymany lub zminimalizowany w czasie produkcji. Mamy tu na myśli większość herbat zielonych, żółtych i białych, czyli tych cenionych właśnie za świeżość. Do herbat celowo utlenianych w procesie produkcji, które nie są potem już tak na nią narażone, należą herbaty czarne i oolong.

Susz herbaciany może się również po prostu szybko zestarzeć bez odpowiedniego zabezpieczenia i zmienić przez to smak. Jeśli jesteś jednym z miłośników herbaty i zależy Ci na zachowaniu jak najdłużej jej walorów smakowych i właściwości, na pewno chciałbyś wiedzieć, jak prawidłowo ją przechowywać i jakie metody będą najskuteczniejsze. Tego wszystkiego dowiesz się, czytając dalej ten artykuł. Sprawdź!

przechowywanie herbaty

Jak przechowywać herbatę?

Aby długo cieszyć się pełnym smakiem i aromatem herbaty, trzeba ją odpowiednio przechowywać. Istnieje kilka zasad, którymi należy się kierować przy przechowywaniu suszu herbacianego:

  • herbatę trzeba trzymać z dala od silnych zapachów, gdyż łatwo je absorbuje i sama traci na jakości. Choć ta cecha jest wykorzystywana do produkcji herbat aromatyzowanych – na przykład jaśminowej, w której przypadku liście herbaty są po prostu trzymane razem z kwiatami jaśminu – to z pewnością nie chcemy, aby nabrała aromatu z otoczenia, w którym się znajduje, na przykład kuchni. Powinna być trzyma z dala od produktów o intensywnym zapachu, jak kawa czy przyprawy. Należy też unikać niektórych opakowań: pudełek z drewna, plastikowych pojemników, hermetycznych puszek z uszczelkami wydzielającymi zapach gumy, papierowych opakowań;
  • podobnie jest z wilgocią – jedną z cech herbaty jest higroskopijność, dlatego musi być chroniona nie tylko przed zamoknięciem bezpośrednio podczas kontaktu z wodą, ale również przed pochłanianiem wilgoci z powietrza;
  • dobrym sposobem na wydłużenie żywotności herbaty jest przechowywanie jej w próżni. Kontakt z tlenem prowadzi na dłuższą metę do oksydacji, która szkodzi jakości szczególnie herbat nieoksydowanych, takich jak zielona czy żółta. Często nie wystarczy po prostu szczelne opakowanie, ponieważ w przestrzeniach między listkami również znajduje się powietrze. Domowym sposobem na ograniczenie utleniania się herbaty jest pakowanie małych porcji suszu w woreczki strunowe i wyciskanie z nich powietrza. Takie torebki dobrze jest też wtedy trzymać zamknięte w pudełku hermetycznym;
  • kolejnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę, jest temperatura. Wysoka temperatura wpływa niekorzystnie na jakość herbaty i może przyspieszać jej oksydację. Dlatego warto przechowywać herbatę w lodówce lub nawet zamrażalniku;
  • ważne jest też, by przechowywać herbatę w zacienionym miejscu. Światło wpływa na smak herbaty – staje się on nieprzyjemny i metaliczny – dlatego trzeba też zwracać uwagę na opakowania, w których kupujemy herbatę. Nie powinny one umożliwiać dostępu do światła. Wystrzegajmy się też szklanych przezroczystych słoików;
  • herbacie służy przechowywanie w dużej ilości. Im więcej herbaty jest przechowywane na raz, tym mniejsze są przestrzenie między liśćmi, a tym samym mniej tlenu w nich. Susz herbaciany przechowywany w większych ilościach jest mniej podatny na wpływ czynników zewnętrznych – zapachów z otoczenia, tlenu i wilgoci – więc nie zwietrzeje tak szybko, dlatego naczynie przeznaczone na herbatę, wypełniamy nią maksymalnie.

Co najlepiej się sprawdzi do przechowywania herbaty?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, opakowania i pojemniki na herbatę powinny być całkowicie bezzapachowe, by nie wpływały na jej aromat, a ponadto powinny być szczelne i na długi czas chronić susz przed wpływem wilgoci i światła. Dlatego na przechowywanie herbaty na pewno nie nadadzą się: kartonowe i drewniane pudełka, papierowe torebki, słoiki z przezroczystego szkła. Do krótkotrwałego przechowywania herbaty sprawdzą się torebki z dwóch warstw: folii aluminiowej lub cynowej i papieru, natomiast do długotrwałego lepsze będą na przykład słoje, które pomalowane są farbą lub przechowywane w ciemnym miejscu, metalowe puszki, pojemniki ceramiczne. Dobrze, by taki pojemnik posiadał uszczelkę nie przepuszczającą wilgoci i która sama nie wydziela zapachu.

Jak długo można przechowywać herbatę, tak by nie straciła na jakości?

Herbata należy do produktów spożywczych, które nie ulegają szybkiemu psuciu, jednak to nie znaczy, że możemy przechowywać ją bez końca. Zwykle na opakowaniu zamieszczona jest przez producenta data przydatności. Najczęściej okres ten wynosi dwa lata od daty produkcji, ale to oczywiście nie gwarantuje zachowania dobrej jakości przez cały ten czas. Źle przechowywana herbata bardzo szybko wietrzeje oraz traci swój aromat i smak. Spożywanie starej herbaty nie jest też tak korzystne dla zdrowia, gdyż z czasem traci ona swoje wartości prozdrowotne. Kluczem jest odpowiednie przechowywanie – by susz herbaciany dawał smaczny napar niosący korzyści dla zdrowia, trzeba wiedzieć, jak przechowywać herbatę w odpowiedni sposób. Wtedy będzie ona dobra do spożycia przez bardzo długi czas.

jak przechowywać herbatę

Podsumowując, z herbatą trzeba się obchodzić bardzo delikatnie, gdyż możemy łatwo utracić jej świeżość, wyjątkowy smak i aromat. Przechowywanie herbaty wydaje się rzeczą banalną, jednak patrząc na zasady, których powinno się przestrzegać w tej kwestii, dochodzimy do wniosku, że wcale taką nie jest. Składa się na nie wiele reguł, jak: użycie odpowiednich pojemników, ochrona liści przed światłem, wilgocią, zapachami, ograniczenie dostępu do tlenu i wiele innych. Ilość czynności, jakie musimy przedsięwziąć, by dobrze „zająć się” herbatą, może zniechęcać, ale tak naprawę wcale nie wymaga wiele wysiłku, a jest warte efektów.