kobieta pijąca herbatę
Porady

Herbata na oczy

Spędzasz wiele godzin przed komputerem? Masz skłonność do uczucia zmęczenia oczu? Często dokucza ci pieczenie spojówek, które utrudnia normalne funkcjonowanie? Jest naturalny sposób, by temu zapobiec. To okład na zmęczone oczy z herbaty.

Kto powiedział, że herbatę można tylko pić? Ze względu na to, że drzewo herbaciane jest zdrowym i naturalnym składnikiem, ktoś kiedyś wymyślił również inne zastosowanie dla otrzymywanego z niej naparu. Nikt tak naprawdę nie wie, jak dokładnie doszło do tego, że odkryto w herbacie właściwości łagodzące zapalenie spojówek. Jednak od tego momentu jest to najlepszy, najzdrowszy i najbardziej bezpieczny sposób na zmęczone i piekące oczy. Stosowanie herbaty na zmęczone oczy to prosty sposób na pozbycie się zaczerwienienia i opuchlizny. Skóra i spojówki zostają widocznie złagodzone.

Herbata zamiast kropli do oczu i kremów

Większość z nas używa aptecznych kropli na zmęczone oczy lub specjalnych kremów. Nie wszyscy wiedzą, że istnieje bardziej naturalny sposób radzenia sobie z tą dolegliwością. Nocne imprezy, zbyt mała ilość snu, wytężony wysiłek fizyczny, wiele godzin pracy przy komputerze lub w dużym skupieniu powodują, że nasze oczy przestają wyglądać tak jak powinny, szczypią, pieką i czasem wydaje nam się, że pod powiekami zalega piasek. W takiej sytuacji jak najszybciej przygotuj sobie okłady na zmęczone oczy z herbaty. Przepis znajdziesz poniżej.

Przepis na herbaciany okład na zmęczone oczy

Potrzebne składniki:

  • kilka torebek czarnej herbaty nie aromatyzowanej,
  • wrzątek,
  • waciki.

Sposób wykonania:

Zaparz esencję z kilku torebek herbaty lub kilku łyżeczek suszu. Rodzaj herbaty nie jest istotny, ale nie może to być herbata aromatyzowana. Gdy napar ostygnie, zamocz w nim waciki kosmetyczne i nałóż na oczy. Przytrzymaj je tak nawet przez kilka minut. Możesz zwiększyć łagodzące działanie okładu. Wystarczy, że nasączone naparem waciki włożysz do lodówki na 30 minut, a następnie przyłożysz je na powieki. Schłodzony wacik dodatkowo obkurczy naczynia krwionośne i skuteczniej zmniejszy opuchliznę oczu. Zabieg możesz wykonywać kilka razy dziennie – szczególnie rano po przebudzeniu.

Okłady z herbaty na zapalenie spojówek

Herbata przyniesie ulgę nie tylko zmęczonym oczom. Okłady na oczy z herbaty możesz również stosować, by wspomóc leczenie zapalenia spojówek. Jest to możliwe za sprawą zawartych w herbacie związków fenolowych, które działają przeciwbakteryjnie, łagodząc nieprzyjemne dolegliwości. Co więcej okłady na oczy podczas stanu zapalnego pomogą zredukować obrzęk, pobudzając naczynia krwionośne do bardziej efektywnej pracy. W tym przypadku stosowanie herbaty jest analogiczne jak w przepisie powyżej.  Wystarczy wrzątkiem zalać torebki czarnej herbaty i zaczekać aż napar ostygnie.  Na oczy można nakładać torebki bądź okłady z namoczonych uprzednio wacików. Taki zabieg możesz stosować kilka razy dziennie lub gdy szczególnie mocno odczuwasz nieprzyjemne objawy zapalenia.

Rumianek na oczy

Nie tylko okłady na oczy z herbaty działają kojąco. Równie zbawienny jest napar z rumianku. Działa bardzo podobnie jak czarna herbata na oczy. Różnią się natomiast posiadanymi składnikami odżywczymi. Ziele rumianku jest bogate w witaminy (przede wszystkim wit. C) sole mineralne, olejki eteryczne oraz takie substancje jak:

  • kumaryny – działające rozkurczowo, uspokajająco i przeciwnowotworowo,
  • bisabolol – substancja silnie przeciwbakteryjna, antyalergiczna i przeciwzapalna,
  • flawonoidy – działające rozluźniająco i przeciwzapalnie.

Herbata rumiankowa

Okłady na oczy z rumianku są niestety niedoceniane w dzisiejszych czasach, a szkoda, ponieważ oprócz przedstawionych powyżej korzyści, rumianek wzmacnia również tak ważny dla nas filtr łzowy, który w obecnych czasach znacznie szybciej ulega zniszczeniu, przez co znaczna część społeczeństwa skarży się na suchość oka. Picie oraz okłady na oczy z rumianku polecane są wszystkim, którzy borykają się z opuchnięciami pod oczami, zwłaszcza rano, po wstaniu z łóżka. Regularne picie rumianku uszczelnia naczynia krwionośne i limfatyczne w całym ciele, więc również te wokół oczu. Dzięki temu płyny ustrojowe sprawnie krążą po organizmie nie zatrzymując się m.in. pod oczami.

Zielona herbata by chronić wzrok

O korzystnym wpływie zielonej herbaty na organizm człowieka już pisałam (sprawdź wpis Zielona herbata krokiem w stronę zdrowia), jednak nie wspomniałam w nim o tym, jak działa na oczy. Śpieszę więc z zaległościami. Zielona herbata na oczy działa przede wszystkim profilaktycznie. Regularne jej spożywanie przeciwdziała wielu chorobom wzroku. Naukowcy z Chin udowodnili, że właściwości zielonej herbaty wpływają korzystnie na funkcjonowanie ciała człowieka. Zawarte w niej związki zwane katechinami neutralizują wolne rodniki – odpowiedzialne między innymi za uszkadzanie cząstek DNA – oraz chronią oczy przed jaskrą czy uszkodzeniami siatkówki.

Podsumowując, natura daje człowiekowi wszystko czego potrzebuje. Właściwie wykorzystana zapewnia byt, leczy, karmi i chroni przed czynnikami chorobotwórczymi. Zbawienna moc ziół i herbat na szczęście zaczyna znów być zauważana i doceniana. Coraz częściej suplementacja ziołowa wykorzystywana jest jako wsparcie w leczeniu farmakologicznym,  mając za zadanie wzmocnienie organizmu, jego oczyszczenie i zregenerowanie. Okłady na oczy stanowią jedynie małą kroplę w morzu możliwości jakie dają zioła. Zachęcam Was do poznania ich drogocennej mocy. Nie musicie od razu zgłębiać się w cały polski zielnik, wystarczy że na początek spróbujecie kuracji opisanych powyżej. Możecie je wykonać w każdej chwili, w dowolnym momencie waszego życia, gdy tylko znajdziesz odrobinę czasu. Jestem pewna, że ziołowe i herbaciane okłady na oczy zaskoczą Was baaardzo pozytywnie.