Orientalna, zielona herbata z kwiatem jaśminu
Czarna,  Czarna herbata

Herbata cejlońska – właściwości, pochodzenie, ciekawostki

Od tysięcy lat herbata zajmuje niezwykle istotne miejsce w życiu codziennym zdecydowanej większości ludności na świecie. Towarzyszy nam od zarania dziejów, a jej rodzaje i smaki potrafią zakręcić w głowie swoją różnorodnością i rozmaitymi właściwościami. Herbata została tak doceniona, ponieważ, oprócz tego, że świetnie smakuje, może też nam pomóc w łagodzeniu wielu dolegliwości. Różne odmiany niosą ze sobą wyjątkowy wachlarz licznych korzyści. Obecnie mamy do wyboru niezliczoną ilość odmian herbaty, a co za tym idzie, możemy dostosować wybór towarzyszącemu nam na co dzień napoju do swoich preferencji smakowych oraz pod kątem oczekiwanych korzyści zdrowotnych.

Dziś przybliżymy sobie temat odmiany czarnej herbaty, należącej do grupy cieszących się szczególną popularnością – herbaty cejlońskiejDlaczego tak często wybieramy właśnie herbatę cejlońską? Co szczególnego ją wyróżnia? Skąd pochodzi i jakie ma właściwości? To wszystko oraz inne informacje, a także kilka ciekawostek dowiecie się z tego artykułu – czytajcie dalej!

Skąd się wywodzi?

Herbat cejlońska jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej pożądanych gatunków herbaty na świecie. Pochodzi ze Sri Lanki, a swoją nazwę zawdzięcza właśnie miejscu pochodzenia, ponieważ do 1972 roku wyspy i kraje w Azji Południowo-Wschodniej miały wspólną nazwę – CejlonSri Lanka mieści się w Azji Południowej. Herbata ma tam perfekcyjne warunki do wzrostu i rozwoju przede wszystkim ze względu na ciepły klimat i odpowiednio dużą sumę. Choć herbatę cejlońską zbiera się cały rok, najlepszymi do tego miesiącami są luty, marzec, sierpień oraz wrzesień.

Herbata produkowana w Sri Lance jest niemałą gratką dla jej pasjonatów, którzy cenią sobie najwyższą jakość produktu. Produkcja skupiana jest tam w głównej mierze na herbacie czarnej – zarówno całoliściowej, jak i łamanej czy pyłu. Oferuje nam rozpoznawalną czerwono-brązową barwę, wyrazisty, pełny smak oraz niesamowity aromat. Susz herbaciany może różnić się aromatem, smakiem oraz zawartością teiny w zależności od tego, na jakiej wysokości rosną liście, z których jest produkowany.

plantacja herbaty, Sri Lanka

Wyjątkowość herbaty cejlońskiej – czym szczególnym się wyróżnia?

Jak wspomnieliśmy wyżej, klimat Sri Lanki, wilgotność i ukształtowanie geograficzne, niewątpliwie sprzyjają poprawnemu rozwojowi herbaty, stwarzając idealne warunki, dlatego też herbata cejlońska porasta tak licznie wzgórza tego miejsca. Obecnie na Sri Lance uprawa herbaty obejmuje aż 7 regionów i są to: Dimbula, Uda Pussellawa, Nuwara Eliya, Sabaragamuwa, Rahuna, Kandy, Uva.

mapa uprawy herbaty - Sri Lanka

Czarna herbata cejlońska posiada charakterystyczny ostry i mocnych smaku oraz aromat. Każdy herbaciany ogród produkuje jednak herbatę, która posiada własne, oryginalne cechy. Zdarza się nawet, że w obrębie tego samego ogrodu, niektóre grupy krzewów mogą posiadać zróżnicowane walory smakowe. Dzięki temu, że plantacje herbaty znajdują się w obrębie niemal całego Cejlonu, możliwe jest przeprowadzanie zbiorów herbaty przez cały rok. Postęp technologii nie wpłynął jednak na zbieranie liści herbacianych, gdyż czynione jest to ręcznie i z największą dbałością. Zrywane są jedynie górne listki i pączek najczęściej przez kobiety (te najbardziej doświadczone są w stanie zebrać w ciągu dnia, nawet do 20 kg herbacianych liści).

Ręczne zbieranie pozwala na kontrolę jakości produkcji i wyeliminowanie ryzyka uszkodzenia krzewów przy mechanicznym zbiorze. Istotne jest adekwatne zwijanie, wyważone rolowanie i fermentowanie herbacianych liści. Na końcu procesu produkcji odbywa się wybór najładniejszych listków, bo właśnie te posiadają najwięcej właściwości.

Jakie są popularne odmiany herbaty z Cejlonu?

Niewątpliwie właśnie herbata czarna z Cejlonu cieszy się największą popularnością – tego rodzaju sprzedaje się najwięcej na rynkach europejskich i amerykańskich. Dzięki swojej symfonii zmysłowego smaku i aromatu cieszy się ogromnym powodzeniem. Tym, co odróżnia ją od innych herbat, jest z pewnością mocny smak, z cierpką nutką (jest to zależne od regionu zbioru) i intensywny kolor. Najpopularniejsze odmiany to:

  • Herbata czarna OP High Grown – charakteryzuje się lekko orzeźwiającym smakiem i delikatnym aromatem, jej uprawy są najwyżej położone – 2000 m n.p.m. w Nuwara Eliya.
  • Jedną z najpopularniejszych w Polsce cejlońskich herbat jest odmiana czarnej herbaty Darjeeling, posiadającą intrygujący, pełny kwiatowych akcentów aromat i smak.
  • Popularna jest także Assam, która oferuje nam klasyczny, herbaciany smak i piękną ciemnoczerwoną barwę.
  • Na uwagę zasługuje Ceylon Kenilworth, cierpka i nieco ostra w smaku.
  • Ceylon – posiada głęboki aromat i smak, ukochali ją szczególnie Brytyjczycy.

Co do sposobu parzenia herbaty cejlońskiej, herbaciany susz zalewa się gotującą wodą i parzy przez 2-3 minuty.

herbata liściasta

Właściwości herbaty ze Sri Lanki

Napar z czarnej cejlońskiej herbaty, regularnie spożywany pomaga w utrzymaniu higieny jamy ustnej, ze względu na fluor, który zwalcza próchnicę. Herbata czarna stała się czymś normalnym w naszym środowisku, ale herbata herbacie nierówna, a co za tym idzie, cejlońska jest posiadaczką flawonoidów, niesamowicie pomocnych w spowolnieniu starzenia się organizmu, poprzez wychwytywanie i neutralizację wolnych rodników. Katechiny, jakie znajdują się w cejlońskiej herbacie dobrej jakości, pozytywnie oddziałują na zdrowy wygląd i samopoczucie.

Należy również wspomnieć, że herbata cejlońska liściasta może nawet pomóc w prawidłowym krążeniu, przeciwdziała zawałom serca, postępowaniu miażdżycy, a także pozwala obniżyć ciśnienie i poziom cholesterolu dzięki zawartych w nim flawonoidach. Mogą także wzmocnić nasze naczynia krwionośne i minimalizować występowanie zakrzepów krwi. Herbaty z tego regionu (szczególnie czerwone i zielone, chociaż czarne też, lecz w nieco mniejszym stopniu) pomagają wytworzyć większą ilość soków trawiennych, a dzięki temu objawia się to pobudzeniem do trawienia, dlatego też rekomenduje się regularne ich spożywanie, gdy chcemy zadbać o zbilansowaną dietę i oczyszczanie organizmu. 

Cejlońska herbata to także świetna alternatywa dla kawy, gdyż, dzięki zawartości teiny, bardzo dobrze pobudza bez  skutków ubocznych w postaci szkodliwego wpływu na serce i układ krążenia. Ponadto zawiera też cenne składniki takie jak witaminy B2 i K czy teobrominę oraz teofilinę, dzięki czemu ma działanie moczopędne.

Najlepiej, aby napar z czarnej herbaty cejlońskiej był sporządzany z całych liści, gdyż wtedy właśnie zachowuje najwięcej dobroczynnych właściwości. Dodawanie cukru i słodzików obniża również pozytywne oddziaływanie herbaty na nasz organizm.

Herbaciana ciekawostka

Dlaczego właśnie Sri Lanka stała się herbacianą wyspą? Legenda głosi, że dawno, dawno temu obszary środkowej i południowej części Sri Lanki były porośnięte przez bujne, dzikie i nieprzebyte lasy, ludność nazywała je „Krainą Iluzji”, gdyż według ówczesnych podań, mieszkańcami lasu były tajemnicze zjawy i demony. Na domiar złego w ciemnych, porośniętych drzewami i nieokiełzanymi krzewami lasach czyhały dzikie zwierzęta, a tereny były urozmaicone niebezpiecznymi urwiskami, co w rezultacie wpływało na fakt, że budziły grozę i niepokój mieszkańców, którzy starali się je omijać.

Wszystko zmieniło się jednak wraz z pojawieniem Brytyjczyków, którzy zainteresowali się zapomnianymi terenami, okrytymi złą sławą, gdyż oprócz pokonania złowrogich gęstwin, wpadli oni na pomysł zasiania ziaren kawy. I tak oto w 1840 roku mieściło się tam już około 200 plantacji kawy, a niespełna 50 lat później kawowe uprawy zajmowały już ok. 115 tys. hektarów ziemi.

Dobra passa kawowego raju na Sri Lance nie trwała jednak zbyt długo, bo w 1880 r. grzyb rdza kawowa zasiał spustoszenie, niszcząc liście kawowca, czego nikt się nie spodziewał. Tereny pod zasadzenie kolejnych kawowych krzewów były już gotowe, więc po raz pierwszy spróbowano zasadzić tam krzewy herbaty. Okazało się najlepszym z dotychczasowych pomysłów – warunki były idealne dla herbacianych liści.

filiżanka herbaty

Podsumowanie

Cejlońska herbata jest jedną z najlepszych i najpopularniejszych odmian czarnej herbaty na świecie.  Produkowana w Sri Lance herbata ma nie tylko wymiar kulturowy, ale jej uprawa jest niemal sztuką oraz stanowi też istotną gałąź lokalnej gospodarki. Ze względu na herbaciane właściwości, warto poznać kulturę picia tego bursztynowego naparu, gdyż nie tylko świetnie smakuje i intryguje historią, ale także może okazać się dobroczynny dla naszego organizmu.

Możliwość komentowania Herbata cejlońska – właściwości, pochodzenie, ciekawostki została wyłączona